Att umgås med andra är lika viktigt som att lära sig svenska

En kurs i vardagssvenska är mer än att bara lära sig ett nytt språk. Förutom att lära sig prata och läsa på svenska så får man också lära sig att ta sig fram i samhället. Både när det gäller att söka jobb och för att få viktiga kontakter att fungera, som kontakter med myndigheter och barnens skola.

Bild på deltagare och ledare

I klassrummet är alla ivriga att få lära sig svenska. Efter endast 40 timmar så är det ändå inte helt lätt att ta sig fram själv i samhället. Dels vad det gäller att söka jobb, handla mat i affären, möten med människor i vardagen och kontakt med myndigheter och barnens skola.”Helst skulle vi vilja ge de mer än 40 timmar undervisning” säger kursledaren Hamsa Said.

Känslan man får när man kommer in till en av grupperna hos Medborgarskolan är att alla trivs och har roligt. Samtliga är vetgiriga och suger i sig det kursledarna lär ut. I gruppen finns allt från läkare till bagare så diskussionerna handlar om allt från fotboll till sötsaker.

Text och Foto: Tony Pettersson
På bilden ser vi (från vänster) bagaren och deltagaren Mazen Al Jadda och kursledaren Hamsa Said

Läs mer om svenska för asylsökande