Kursledaren Joanna bloggar om Aspergers

Joanna Halvardsson är vinnare i vår tävling för bloggande kursledare. Joannas blogg handlar om hennes liv med Aspergers syndrom. Vi ställde några korta frågor till Joanna:

Vad är det bästa med att vara ledare i Medborgarskolan?

Att få sprida den kunskap man bär på och samtidigt på inspirera andra!

Vad betyder din blogg för dig och för dina läsare?

Den betyder väldigt mycket. Både för att få skriva av sig men jag har samtidigt vuxit som människa och fått bättre självkänsla genom all uppmärksamhet min blogg fått i tex media. Och jag har även fått möjligheten att träffa nya människor genom min blogg.

Jag vet att den betyder väldigt mycket för många framförallt personer med en diagnos och deras anhöriga. Jag får varje dag mail och kommenterar från mina bloggläsare, där de skriver och berättar hur mycket de uppskattar det jag gör.

Vilken kurs skulle du själv helst vilja gå på Medborgarskolan?

Jag skulle vilja gå någon smyckestillverkningskurs då jag gillar att göra egna smycken men skulle vilja lära mig nya tekniker och nya roliga saker.

Grattis Joanna!

Här hittar du alla Medborgarskolans föreläsningar.