Om oss - kursverksamheten

Kund- och kursadministration
Medborgarskolan Stockholmsregionen
Hagagatan 23, Box 19193, 104 32 Stockholm
Tel växel: 08-457 57 00
Tel kursadministrationen: 08-518 062 02
Fax: 08-33 97 89
E-post: info.sthlm@medborgarskolan.se

Öppettider

Måndag - torsdag 8.30-17.00
Fredag 8.30-16.00
Vid sommartid den 15 maj - 15 aug
Måndag - torsdag 8.30-16.00
Fredag 8.30-15.00

Rektor
Helen Riise
helen.riise@medborgarskolan.se

Verksamhets- och utvecklingsschef
Eva Levin
eva.levin@medborgarskolan.se

Verksamhetsansvariga
Språk
Marianne Moshiri
marianne.moshiri@medborgarskolan.se

Konst och hantverk
Margareta Eriksson
margareta.eriksson@medborgarskolan.se

Mat & dryck, natur, djur, släktforskning
Kerstin Roos
kerstin.roos@medborgarskolan.se

Sjöliv, skrivkurser, data, ekonomi, foto
info.sthlm@medborgarskolan.se

Kropp och själ, musik, dans, teater, kultur samt röst- och talarskolan
Gabriella Ciszuk
gabriella.ciszuk@medborgarskolan.se
Ansluten verksamhet
Jenny Linde
jenny.linde@medborgarskolan.se

Hur du tar dig till Medborgarskolan

Till Medborgarskolans Hus, Hagagatan 23 A, tar du dig enklast genom att åka T-bana till Odenplan. Gå sedan nedför backen i riktning mot Sveavägen, sväng vänster mittemot Stadsbiblioteket.
Karta finns här: hitta.se.

Kurslokaler

För att ge så många människor som möjligt tillfälle att delta i våra kurser bedriver Medborgarskolan Stockholm verksamhet i hela länet. Vi vill finnas där du finns!
Ibland hyr vi in oss i skolor och i andra lokaler, men har även egna välfungerande lokaler i länet:

Stockholm Vasastan Medborgarskolans Hus, Hagagatan 23, hitta.se
Sollentuna Aniaraplatsen 2, hitta.se
Täby Näsby Park, Kryssarvägen 8 A, hitta.se
Hammarby Sjöstad Kulturama, Virkesvägen 21, hitta.se

Fakta om Medborgarskolan Stockholmsregionen

Medborgarskolan är en ideell organisation som bedriver kursverksamhet i hela länet. Förutom Stockholmskontoret finns två kontor även på Lidingö och i Norrtälje samt vårt kontor på Gotland (se respektive hemsida).

Medborgarskolan är ett studieförbund med humanistisk värdegrund. Vi sätter individen i centrum och tar hänsyn till varje individs behov, förutsättningar och önskemål. Vi utgår från att utveckling sker i samverkan med andra.

Varje år väljer ca 20.000 människor att delta i någon av de 2.000 kurser och kulturevenemang du kan läsa om på vår hemsida. Vi anordnar också ca 2.500 kurser för våra anslutna grupper och föreningar.

Kommuner som ingår i Stockholmsregionen

BotkyrkaDanderydHaningeHuddinge
LidingöNackaNorrtälje
SollentunaSolnaStockholm
Sundbyberg
Södertälje
Tyresö
Täby
Upplands-Väsby
Vaxholm
Vallentuna
Värmdö
Österåker
Gotland