Spela på Gamrocken

Vill ditt band spela på sommarens roligaste festival?
Anmäl er senast 27 jan. Kontaktuppgifter längre ner.

Gamrocken

Gamrocken arrangeras av Amplified Medborgarskolan och har sedan starten 2011 varit ett uppskattat inslag i Ludvikas musikliv. Flera hundra band från hela landet har fått möjlighet att stå på en bra scen, med bra mottagande och arrangemang. Som head lines har vi sett bla Entombed A.D., Kartellen, Crucified Barbara, PAIN, Promoe, Emil Berg och Linus Svenning med flera.

Gamrocken 2015
Publik framför stora scenen, Gamrocken 2015

Anmäl ert intresse att spela senast 27/1 till musikansvarig i din region:

Bandet ska ha en aktiv studiecirkel hos Amplified Medborgarskolan*.

REGION NORD
Anita Österstrand
anita.osterstrand@medborgarskolan.se

REGION MITT
Alexander Högbom
alexander.hogbom@medborgarskolan.se

REGION MÄLARDALEN
Richard Holmgren
richard.holmgren@medborgarskolan.se

REGION VÄRMLAND ÖREBRO
Eva Olsson
eva.olsson@medborgarskolan.se

STOCKHOLMSREGIONEN
Anette Huseby
anette.huseby@medborgarskolan.se

REGION VÄST
Pontus Swanberg
pontus.swanberg@medborgarskolan.se

REGION ÖST
Tony Pettersson
tony.pettersson@medborgarskolan.se

REGION SYD
Renzo Jaldin
renzo.jaldin@medborgarskolan.se

* Har ni inte studiecirkel så hjälper vi er att komma igång. Kontakta ditt lokala Medborgarskolan-kontor. Klicka här!

Amplified

Inom Medborgarskolans bandverksamhet Amplified finns idag hundratals musiker, unga som gamla, från hårdrock till folkmusik. Banden får bland annat hjälp med lokaler, utbildningar, material och coachning.

Har du ett band men ingenstans att repa? På Medborgarskolan har vi replokaler och musikhus runt om i landet. Lokalerna är öppna för alla åldrar och här spelar du musiken du själv vill. Vissa av lokalerna är komplett utrustade, perfekt för dig som precis börjat med musiken.