I år knyter vi på oss tåspetsskorna
I Stockholm blomstrar balettdansen som aldrig förr. Intresset för balett som konstart och grund till många andra typer av dans är enormt. Nu hoppas Kristina I. ...
Klassisk musik förbättrar taktkänslan samtidigt som den ger utrymme att hitta din egen danspersonlighet. I början kräver baletträning tålamod och vilja men sedan i takt med att du får men kunskap blir det en härlig stund för kropp och knopp
Du börjar med att lära dig grundläggande balettsteg. Genom enkla övningar hittar du dina egna positioner, utåtvridning och kroppshållning. Redan första lektionen provar vi att dansa enkla kombinationer på golvet och utveckla musikaliteten. Undervisningen varieras med stretching för aktuella muskler och pilatesliknande övningar, anpassade för balettdansare.
Kursen genomförs 1 gång per vecka, i 10 veckor
Inga förkunskaper krävs
Sofia Caiman är utbildad vid Balettakademien i Stockholm samt Danshögskolan, DOCH, och har mångårig yrkeslivserfarenhet som dansare, koreograf och danspedagog.
Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans grundläggande cirkelledarutbildning och erbjuds kontinuerligt möjlighet att delta i vårt interna utbildningsprogram.
När du avslutat denna kurs så erbjuder vi ytterligare fortsättning nästkommande termin.
Vi dansar i strumpor, alternativt balettskor. Kom till kursen ombytt då lokalen saknar omklädningsrum och dusch. Ta gärna med vattenflaska och en tjockare tröja till avslappning och stretch.
Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart.
Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala.
Deltagaravgift: 1 150 kr
Summa: 1 150 kr