Kom och hör konsthistoriker Anna Konvicka berätta om brudkronor, corsage och såklart brudbuketter i historien. Du får också höra om andra bröllopsrelaterade blomstersymboler samt brudklänningsmode. Föreläsningen riktar sig till dig som är konst- och designintresserad, och till dig som är florist och vill veta mer om hantverkets historia. Du som planerar ett vintage-inspirerat bröllop är givetvis också välkommen!
Anna Konvicka är konsthistoriker och f.d. Museipedagog på Medelhavsmuseet.
Alla våra föreläsningar hålls i Stockholms innerstad och exakt lokal/adress kommer informeras på kallelsen som skickas ut ca 1 vecka innan föreläsningen.
Anmälan till kulturevenemang såsom konserter, föreläsningar eller liknande är bindande och avgiften återbetalas därför inte vid avanmälan.
Deltagaravgift: 295 kr
Summa: 295 kr