
En dag fri från våld
- Ort
- Linköping
- Startdatum
- 22 Nov 2025
- Tid
- 12:00-16:00
- Dag
- Lördag
- Nummer
- 49280
- Pris
- 0 kr
Om arrangemanget
Välkommen till en meningsfull och inspirerande eftermiddag på Kulturhuset Agora
Hur kan vi tillsammans skapa ett samhälle fritt från våld?
Under denna eftermiddag lyfter vi frågan om våld i nära relationer och hur vi bygger tryggare gemenskaper. Du får ta del av engagerande föreläsningar, samtal och reflektioner med kunniga gäster som delar med sig av erfarenheter, insikter och lösningar.
Kvinnojouren och föreningen MÄN berättar om sitt arbete för att motverka våld och främja respektfulla relationer. Vi öppnar upp för dialog där du som deltagare får möjlighet att ställa frågor, dela tankar och bidra med egna perspektiv.
En av dagens höjdpunkter är föreläsningen ”Våld har ingen kultur – att se det osynliga våldet och förstå eftervåldet” med Martina Blom Bergman. Martina har egna erfarenheter av våld i nära relation och det eftervåld som ofta följer. Genom sin erfarenhet och kunskap vill hon öka förståelsen för våldets många former – både de synliga och de osynliga – och stärka andra kvinnor på vägen mot ett nytt liv.
Några av dagens teman:
- Eftervåldet – det våld som fortsätter efter att man lämnat, och hur det kan ta sig uttryck.
- Barnens perspektiv – hur barn påverkas av våld, och varför det är avgörande att de får egna insatser.
- Vad är våld? – en grundläggande genomgång av olika våldsformer: psykiskt, ekonomiskt, materiellt, latent och fler.
För att ge dagen energi och variation bjuder vi på underhållning mellan programpunkterna – bland annat dansuppvisningar som skapar pauser för gemenskap och återhämtning.
Evenemanget är kostnadsfritt och öppet för alla. Kom som du är, ta med en vän och var med och gör skillnad!
Dag: Lördag 22 november
Plats: Kulturhuset Agora
Tid: Kl. 12– ca 15:30
UPPLÄGG
(Obs! Tiderna är ungefärliga )
12:00 – Invigning med Red Dragon Dance Crew
12:15 – Kvinnojouren berättar om sin verksamhet
12:45 – Föreningen MÄN berättar om sin verksamhet
13:15 – Bollywood Swedish Dance Group
13:30 – Föreläsning med Martina Blom Bergman: ”Våld har ingen kultur – att se det osynliga våldet och förstå eftervåldet”
14:15 – Dialog med Anissa: Reflektioner kring dagens program
Evenemanget genomförs med stöd av Linköpings kommun, i samverkan med Medborgarskolan, ABF och Kulturhuset Agora.
Tillsammans skapar vi en dag fylld av kunskap, gemenskap och hopp. Varmt välkommen!