När hunden hjälper till att hitta svampen
Fia Carlsson och hennes tvååriga finska lapphund Lexi är flitiga kursdeltagare hos Medborgarskolan. En av kurserna de gått tillsammans är svampsökskurs.
Få platser kvar
På denna kurs går vi igenom det viktigaste att tänka på vid hundmöten. Vi bygger kursen efter individernas behov och anpassar oss till varje hunds problem.
Innehåll
Vi arbetar bland annat med:
Upplägg
Denna kurs passar alla hundar och åldrar. Kursen är fyra tillfällen om 90 minuter. Kursen hålls inomhus i uppvärmda lokaler, Hundhallen Västra vintergatan 132 eller utomhus vid bra väder.
Första tillfället träffas vi UTAN hund för en gemensam teorigenomgång och kursupplägg. Vi har valt att minimera antalet deltagare på denna kurs för att alla ska känna att de har full kontroll på alla hundmöten. Max 6 ekipage på kursen.
Förkunskaper
Valpkurs eller motsvarande kunskaper. Kursen är lämplig för hundar från tio månader gammal.
Kursledare
Elisabeth Glanzelius är utbildad hundinstruktör, hundpsykolog och hundbeteendevetare med utbildad diplomathund vid Hundens Hus i Stockholm. Sin första hundinstruktör utbildning gick hon 2014/2015 men valde att certifiera sig och börja jobba med detta på riktigt först i 2020. Under 2021-2022 har hon vidareutbildat sig till kantarellsök-, rallylydnads- och nose work instruktör. Elisabeth är dessutom certifierad Nose Work instruktör och auktoriserad doftprovsdomare i Svenska Nose Work klubben. Hon har levt tillsammans med hundar under de senaste 30 åren. Att jobba med utbildning, utveckling, som pedagog och coach är inget nytt för Elisabeth, det har hon arbetat med mer eller mindre under de senaste 30 åren vid olika internationella företag, då med fokus på ledare och medarbetare. Elisabeth är genom sitt företag Hundpartner Sverige H-märkt och medlem i Sveriges Hundföretagare.
Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och erbjuds ett gediget internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt individuell utveckling.
Kursmaterial
De eventuella kompendier som skickas ut innan kursstart ingår i kursavgiften och tillhandhålls digitalt. Alternativt att annat kursmaterial ges på plats eller skickas via brev.
Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan får du även 6 % rabatt på Bokus och 10 % rabatt på Akademibokhandeln. Rabatten gäller böcker, pappers- och kontorsvaror. Kontakta oss för att få rabattkoden.
Tips på vidareutveckling
Prata med kursledaren eller titta gärna efter fler hundkurser på http://medborgarskolan.se
Bra att veta
Meddela namn, ras och ålder på hunden vid anmälan.
Är ni flera i familjen som vill delta vill vi att en person är hundförare/gång. Resterande ska vara åhörare och ska också anmälas i förväg till oss på Medborgarskolan. Skriv fullständig personnummer på åhöraren i meddelande fältet vid anmälan.
Alla hundar som går kurs hos oss på Medborgarskolan måste vara friska och vaccinerade enligt gällande regler (SKK:s regler för vaccin). Vaccinationen måste vara fullgjort utifrån hundens ålder.
Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala.
Hos oss på Medborgarskolan är alla deltagare och ledare försäkrade under aktiviteten/kursen samt till och från aktiviteten/kursen. Försäkringen omfattar ej egendom eller djur.
Hundhallen Västra vintergatan 132
Västra vintergatan 132, ingång från baksidan, Örebro
Visa på kartaDeltagaravgift: 1 690 kr
Summa: 1 690 kr
Fia Carlsson och hennes tvååriga finska lapphund Lexi är flitiga kursdeltagare hos Medborgarskolan. En av kurserna de gått tillsammans är svampsökskurs.
Att ta med sig hunden på sjön är trevligt. Det finns dock några saker du bör tänka på, innan du låter din fyrbenta vän gå ombord!