Japan förknippar vi med sushi och manga, körsbärsblommor och samurajer. Med sin långa historia, annorlunda kultur och fantastiska natur lockar Japan turister från hela världen.
I våra grundkurser lär du dig hur språket är uppbyggt, hur det låter och hur det skrivs. Tonvikten ligger dock på det talade språket.
Kursen är för dig över 16 år
Vi har fokus på att träna japanska muntligt med varandra, fortsätter lära oss grammatik, tränar läsning och skrivning, lär oss nya kanji.
Du bör ha läst japanska, 40 studietimmar eller ha motsvarande kunskaper.
Kursboken "Genki 1" ingår inte i kursavgiften. Du kan köpa den i Science fiction bokhandeln https://www.sfbok.se/ eller amazon.com
Vi rekommenderar att du köper kurslitteraturen först när faktura/kallelse erhållits från oss.
Yoshino Carlsson har japanska som modersmål och hon har undervisat japanska både i Japan och Sverige.
Det är något speciellt med våra kursledare...! Medborgarskolan erbjuder varje termin många givande utbildningar som underlättar ledarens pedagogiska arbete och stimulerar till personlig utveckling.
Rabatt hos Bokus och Akademibokhandeln
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 6 % rabatt på www.bokus.com och 10 % på Akademibokhandeln.
Läs mer om hur du gör på Rabatt på kursmaterial.
Deltagaravgift: 2 400 kr
Summa: 2 400 kr