Skrivarkurs för fantasyfans
Älskar du monster och magi och drömmer om att lära dig mer om fantasy, skräck och sci-fi? Kanske till och med skriva en egen berättelse? Gå då en kurs på Medbor...
Innehåll
Under denna helgkurs blir det många övningar, som sätter fart på ditt skrivande, som till exempel miljöbeskrivningar, personporträtt och övningar att beskriva olika tidsmiljöer. Dessutom jobbar vi med minneslappar som tar upp olika specifika livshändelser.
Tanken är att kursen skall göra skrivprocessen rolig och du får dela med dig av några texter då vi läser högt för varandra.
Helgkurs 23-24 mars: lördag-söndag kl 10.30-15.30.
För vem
Inga förkunskaper krävs - bara en lust att skriva. Kursen är för vuxna.
Kursledare
Kursledaren är utbildad skrivpedagog och har gett ut egna böcker. Håller även skrivarkurser på Medborgarskolan i Göteborg.
Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och erbjuds kontinuerligt möjlighet att delta i vårt interna utbildningsprogram.
Kursmaterial
Kostnad för eventuell kurslitteratur ingår inte i kursavgiften. Om du föredrar att skriva på papper tar du med block, penna och suddgummi annars tar du med dig bärbar dator och laddare.
Som deltagare i Medborgarskolans kurser har du möjlighet att utnyttja vissa förmåner, läs mer på www.medborgarskolan.se/formaner
Bra att veta
Det blir tid för lunch under dagarna så medtag gärna fika/lunch. I våra lokaler finns både kylskåp och mikro. Medborgarskolan bjuder på kaffe och te.
Du får en kallelse till kursen ca en-två veckor innan kursstart. Startdatum är preliminärt och kan vid behov flyttas fram. Kursen kan komma att ställas in om det inte blir tillräckligt många deltagare. Ju tidigare du anmäler dig, desto större chans att kursen startar. Vi förbehåller oss rätten att vid behov byta kursledare eller kurslokal.
Vill du delbetala? Läs mer om hur du gör under rubriken ”Kursavgift och betalning” på www.medborgarskolan.se/om-medborgarskolan/allmanna-villkor
Deltagaravgift: 1 625 kr
Summa: 1 625 kr