Spanien och Latinamerika har gjort sig kända för sin kultur inom dans, musik, sång, konst såväl som tjurfäktning, fester och parader. Att upptäcka kulturen kan du göra på många sätt, från att läsa guideböcker till att utforska landet på egen hand.
I termin 2 bygger vi vidare på de kunskaper som du fick i nybörjarkursen eller om du har liknande kunskaper, ca 20 studietimmar.
Du kommer att få större ordförråd och får lära dig mer om det spanska vardagslivet. Utgångspunkten är att du ska öva dig i att kommunicera. Du kommer att få lära dig nya ord, uttryck och också grammatik.
Kursen omfattar 2 x 45 min per tillfälle, vi träffas under 8 veckor.
Kursen vänder sig till dig som är van vid att studera, eller som kanske har grunderna från annat latinskt språk.
Det är något speciellt med våra kursledare...! Våra kursledare har i regel språket som sitt modersmål eller har en gedigen utbildning inom sitt språk. De flesta har pedagogisk utbildning och erfarenhet av undervisning.
Medborgarskolan erbjuder varje termin många givande utbildningar som underlättar ledarens pedagogiska arbete och stimulerar till personlig utveckling.
Kursboken "Hola! spanska för resan" ingår inte i kursavgiften.
Vi rekommenderar att du köper kurslitteraturen först när faktura/kallelse erhållits från oss.
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 6% rabatt på www.bokus.com. Rabattkoden står i din kallelse.
I Akademibokhandelns butiker kan du under samma period erhålla 10 % rabatt på böcker, papper och kontorsvaror, (gäller inte kursböcker)
Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum ca 10 dagar före kursstart.
Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala eller ring 010-157 63 61 så hjälper vi dig.
Deltagaravgift: 2 400 kr
Summa: 2 400 kr