Ort
Malmö
Startdatum
3 Jan 2026
Tid
10:00-19:00
Dag
Lördag
Antal tillfällen
1 st
Nummer
77080
Pris
250 kr

Om arrangemanget

Får du inte nog av att sy och pyssla tillsammans med andra? Nu under jul- och nyårsledigheten kör vi syjunta LAN på Tillskärarakademin! I hela 9 timmar håller vi öppet och har det trevligt med vår egna stickning, knyppling, brodering, eller vilken konstform du gillar att använda händerna till!

På allmän begäran upprepar vi konceptet Syjunta-LAN! Tanken är att vi i tillsammans fördjupar oss i textilt hantverk - i Tillskärarakademins fina lokaler på mysiga St Gertrud, där det finns både symaskiner och tillbehör, samt en mysig hörna för kaffepauser. Vi träffas under sammanlagt 9 timmar, så att vi hinner både påbörja och avsluta ett projekt om så önskas. 

För vuxna, men tonåringar från 13 år och uppåt är också välkomna!

Kursupplägg: Ett heldagspass, 9 timmar lördagen den 3 januari 2026

Övriga LAN-datum: 2 och 4 januari (OBS! separat anmälan!)

Tid: kl 10:00-19:00

Deltagaravgift: 250 kr. 

Adress: Tillskärarakademin, Norra Vallgatan 18 (Ingång D), Malmö

Cirkelledare: LAN:et är inte lärarlett utan alla tar ansvar för sitt eget lärande tillsammans med de andra deltagarna, men du kommer att få kontaktuppgifter till din cirkelledare inför start. 

Vad finns på plats? Det kommer att finnas nål, tråd, symaskiner, saxar, måttband, skärverktyg och diverse stuvtygbitar. Ta med övrigt material själv. 

Vid anmälan: Var god ange om du kommer att fokusera på stickning/knyppling eller om du aktivt kommer att sy och behöva tillgång till maskinerna. Detta för att vi lättare ska kunna planera för fördelningen av arbetsytorna i lokalen.

Vid frågor, kontakta kursadministratör anna.wagner@medborgarskolan.se

Ort

Tillskärarakademin Malmö

Norra Vallgatan 18 Ingång D, Malmö

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 250 kr

Summa: 250 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?