Förbered dig inför valpköpet
Se till att ha tid och åter tid. Det är det främsta rådet från hunduppfödaren Annika Frick, som driver Bergqvistens kennel, på frågan om hur man ska förbereda s...
Målet med kursen är att du som ägare ska få tillräckligt med kunskap om valpen för att sedan kunna börja bygga upp en bra och trygg relation som möjligt. På kursen kommer vi jobba anpassat efter individen och lära oss hur vi ska gå tillväga för att få en så bra grund som möjligt i vardagslydnad, följsamhet och samarbete. Vi jobbar endast med positiv inlärning på våra kurser.
Vi arbetar bland annat med:
Det ingår även information om valpen och dess utveckling samt vad du som hundägare behöver veta och fokusera på under valpens uppväxt.
Under 5 tillfällen kommer teori varvas med praktiska övningar. Vi kommer jobba utifrån varje ekipage och era grunder, tidigare kunskaper och önskemål. Det kommer även finnas tid för frågor och diskussioner.
Kursen vänder sig till valpar från 3 månader och upp till 8 månaders ålder. Kursen hålls inomhus i uppvärmda lokaler.
Inga förkunskaper krävs.
Karin är utbildad och certifierad hundinstruktör genom Royal Dog Education, med huvudsaklig inriktning på vardagslydnad och aktivering. Hennes träning bygger på belöningsbaserade metoder, där relation, ömsesidig respekt och glädje står i centrum.
Karin arbetar utifrån mottot att det ska vara roligt både att ha hund och att vara hund. Hon lägger stor vikt vid att skapa en positiv och trygg inlärningsmiljö som stärker samspelet mellan hund och ägare.
Hundar har alltid legat Karin varmt om hjärtat. Som barn drömde hon om att ha en egen hund, och i vuxen ålder förverkligade hon den drömmen. Idag delar hon livet med Embla, en Golden retriever, som är en viktig del av hennes vardag.
Samtliga kursledare hos oss genomgår Medborgarskolans introduktionsutbildning och har tillgång till ett omfattande internt utbildningsprogram som stödjer deras fortsatta utveckling.
Det ingår inget skrivet kursmaterial men ta gärna anteckningar om du vill.
Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan har du en del förmåner du kan använda, exempelvis 6 procent rabatt hos Bokus och 10 procent rabatt hos Akademibokhandeln. Mer om våra förmåner.
Prata med kursledaren eller titta gärna efter fler hundkurser på Medborgarskolans hundkurser
Nästa steg efter valpkurs är unghundskurs, se kommande kurser - Unghundskurser
Deltagaravgift: 1 990 kr
Summa: 1 990 kr