Stick ut hakan i köket

I landet lagom så vågar ingen sticka ut – låt det inte drabba din matlagning! Rutinerade kocken och kursledaren David Sagebo vill vägleda vanliga vardagskockar att ta sig ur lagomheten och föra matlagningen till högre nivåer genom tre enkla tips.

veganmatlagning
Dvärghönsägg i purjolöksaska med rödbetsmousse.

1 Äg ditt ägg

Ägg som närmar sig sitt bäst före datum har lägre vätskeinnehåll och lämpar sig väl för bakverk och maränger. Smaken är även kraftigare. Tveka inte heller att prova andra ägg – såsom anka, de har intensivare smak.

2 Krydda kaxigt

Det är, trots allt, bara mat. Våga prova – ta mod till dig och pressa i smakerna! Ha grundsmakerna i åtanke; sött, surt, salt och umami. Tänk längre. Sälta kommer inte bara från salt, utan även från ingredienser såsom sardeller och lagrade ostar. Syra är inte bara citron och vinäger.

3 Kötta på!

Nja, inte riktigt. Glöm inte att torka av din stek innan du slänger den i stekpannan eller på grillen. Är köttsafterna överflödiga så steks inte köttet – utan kokar. En torr yta tillåter köttet att brynas fint.

Vill du lära dig mer? Här hittar du alla matlagningskurser