Dansa går bra också i rullstol

I Växjö bjuder vi upp till rullstolsdans en gång i veckan. I rullstolsdans kan man riva av en bugg, hambo eller vals i pardans eller kanske disco, hiphop, rock´n roll eller salsa.

Ingen erfarenhet av dans behövs då fokus är glädje och kravlöshet – och danspartners utan rullstol är också välkomna att delta.

Våra ledare, Carina och Bosse Wedin, älskade att dansa. När Bosse blev förlamad i hela kroppen, med undantag av vänster hand, trodde de först att de inte skulle kunna dansa mer. Men så upptäckte de rullstolsdans och insåg att det faktiskt går, är roligt och att alla kan vara med.

Catharina och Bosse är inflyttade från Uppsala, där de var engagerade i Neuro Uppsala Knivsta som hade kurser i rullstolsdans. Nu leder de alltså ena grupper hos oss och säger: "Inget funktionshinder är ett hinder!"

image1

Inget funktionshinder är ett hinder!

Carina och Bosse Wedin