Medborgarskolan med känsla för kurser och evenemang

Vi har kurser och evenemang för alla intressen, åldrar och årstider. Här kan du botanisera och hitta kursen som passar dig. Eller kanske en föreläsning eller ett evenemang?

Kurser och evenemang

Vi har kurser och evenemang för alla intressen, åldrar och årstider. Här kan du botanisera och hitta kursen som passar dig. Eller kanske en föreläsning eller ett evenemang?

Utforska ämnesområde

Ung kvinna med megafon i en fredlig demonstration

Vad brinner du för?

Engagerar du dig i rättvisefrågor genom sociala medier, kulturarrangemang eller något helt annat? Vinnaren av Demokratipriset Droppen får ett stipendium om 20.000 kr och chans att utveckla sitt engagemang genom Medborgarskolan.

Nominera nu

Populära ämnen

Visa föregående artikel
Läs vidare om "Keramik"

Keramikkurser

Lär dig skapa i lera på en kurs i keramik. En keramikkurs brukar innefatta moment som drejning, bearbetning av lera, bränning och glasering.

Keramikkurser
Läs vidare om "Jägarexamen"

Jägarexamen

Att avlägga jägarexamen och gå jägarskolan är självklart för de flesta blivande jägare. Jägarexamen är obligatoriskt för att kunna äga jaktvapen. Gå jägarexamen hos oss för att bli en trygg och ansvarsfull jägare.

Jägarexamen
Läs vidare om "Matlagning"

Matlagning

Vill du lära känna nya smaker och andra kulturers mattraditioner? Förfina dina tekniker inom matlagningens konst? Eller har du helt enkelt fått slut på inspiration till att laga mat i vardagen? Gå en kurs i matlagning på Medborgarskolan!

Matlagning
Visa nästa artikel