Location
Danderyd
Start date
4 Sep 2025
Time
17:00-19:15
Days
Thursdays
Occasions
6 st
Leader
Victor Taiba
Arr nr
60338
Price
0 kr

About event

Vill du fortsätta lära dig svenska i höst? Den här språkcirkeln i Danderyd är för dig som redan kan lite svenska och vill träna mer. Vi ses på kvällstid och arbetar i lugnt tempo med mycket stöd. Du får öva på att prata, lyssna, läsa och skriva – och bygga vidare på det du redan kan

Språkundervisningen i nivå A2 är för dig som fortfarande har relativt lite kunskaper i svenska. Du kommer lära dig att kommunicera på ett enkelt sätt i vardagliga situationer, men behöver fortsätta öva för att nå högre nivåer av språkbehärskning. Språkundervisningen fokuserar på grundläggande svenska språkkunskaper i tal, skrift, läsning och hörförståelse.

I språkcirkeln får du bygga vidare på grunderna och träna mer på att tala, lyssna, läsa och skriva på svenska. Undervisningen sker i lugnt tempo med mycket repetition och stöd. Språkcirkeln passar dig som har gått A1 eller har motsvarande kunskaper

Är du osäker på vilken nivå du ligger på? Gör gärna Medborgarskolan nivåplaceringstest genom att klicka vidare på denna länk!

Studiecirkeln är för dig med särskilda skäl. Till exempel om du står långt ifrån arbetsmarknad, har försörjningsstöd, har LMA-nummer/samordningsnummer, saknar ekonomiska resurser eller övriga skäl som kan motiveras.

Plats

Språkundervisningen äger rum i Kevingehuset, Edsviksvägen 1A.

Schema

  • Torsdag den 4 september klockan 17:00 - 19:15
  • Torsdag den 11 september klockan 17:00 - 19:15
  • Torsdag den 18 september klockan 17:00 - 19:15
  • Torsdag den 25 september klockan 17:00 - 19:15
  • Torsdag den 2 oktober klockan 17:00 - 19:15
  • Torsdag den 9 oktober klockan 17:00 - 19:15

Det kommer att finnas barnpassning under språkundervisningen, så du kan ta med dig dina barn och fokusera på att lära dig svenska i lugn och ro.

Kostnad:

Studiecirkeln är gratis för dig som deltar, men vi har ändå kostnader för plats, material och ledare. Därför är det viktigt att du kommer om du har anmält dig. För att behålla din plats behöver du komma på minst ett av de tre första tillfällena. Om du inte kan komma, kom ihåg att meddela oss. Om du inte kommer alls och inte säger till kan du behöva betala 150 kronor.

Anmälan

Om du har ett LMA-nummer kan du anmäla dig via vår hemsida. För deltagare med svenskt personnummer eller samordningsnummer, vänligen maila ditt personnummer eller samordningsnummer, fullständiga namn, adress, telefonnummer och e-postadress till folkbildning@medborgarskolanstockholm.se 

Intyg

Ett intyg kan utfärdas om du uppfyller följande villkor: närvaro vid minst fyra av träffarna, där åtminstone en av dem måste vara bland de tre första träffarna.

Denna språkundervisning arrangeras i samarbete med Danderyd kommun och Röda Korset. 

Event place

Kevingehuset

Edsviksvägen 1A, Danderyd

Show on map

Tell a friend about the course

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

What do you want to learn more about?

Explore subject areas