Ort
Stockholm
Startdatum
30 Sep 2025
Tid
18:30-19:30
Dag
Tisdag
Antal tillfällen
1 st
Nummer
59522
Pris
0 kr

Om arrangemanget

Amsterdam är en stad som lockar många med sin rika historia och sina vackra kanaler. Välkommen att lyssna på Mårten Hougströms föredrag om en plats men gamla anor.

Föreläsningen

Amsterdam firar i år 750 år. 1275 nämndes namnet Amsterdam för första gången. I föreläsningen får vi lära oss mer om historiska händelser, historiska byggnader och personer som haft betydelse i Amsterdams historia. Föreläsningen illustreras med ett rikt bildmaterial.

Föreläsningen arrangeras av Mårten Hougström i samarbete med Medborgarskolan.

Föreläsare

Mårten Hougström är utbildad till civilekonom och arbetar som business controller. Han har i många år varit intresserad av kunglig historia och framfört närmare 70 olika föredrag om kunglig historia, nederländsk historia och andra ämnen. Han har haft en rad uppdrag i olika föreningar och bland annat varit ordförande i Livrustkammarens Vänner.

 

Om

Plats: Hagagatan 23 A, station Odeplan, se sal på skärmen i entrén.

När: 30 september kl. 18:30 - 19:30

Pris: Gratis men föranmälan krävs. Notera att du bör avanmäla dig i god tid om du får förhinder så att någon annan kan få platsen. 

 

Med stöd från Stockholms stad

Ort

Medborgarskolan

Hagagatan 23 A, Stockholm

Visa på karta

Vad vill du lära dig mer om?

Utforska ämnesområde