UPPLÄGG
Under kursen får du möjlighet att testa att måla både i akryl och i olja. Undervisningen sker genom en blandning av teoretiska genomgångar och praktiska övningar.
Genom praktiska och enkla målningsövningar upptäcker vi konstnären i var och en av oss. Det är inte avbildning som är det väsentliga. Alla har sitt eget personliga uttryckssätt.
Att måla i akryl är roligt och enkelt. En vattenlöslig, luktfri och snabbtorkande färg som kan varieras i det oändliga med hjälp av fantasin. Du får även lära dig oljemålning. Den här kursen passar både nybörjare och de med lite erfarenhet. Varje sammankomst innehåller teori och praktiska övningar. Du upptäcker material, färgblandning, bildkomposition, att skapa ljus, skugga, volym, struktur och perspektiv. Du väljer fritt vílket material du arbetar med!
Du behöver inte boka upp dig för alla träffarna, utan det går bra att komma och prova lite och sen fortsätta och du tycker att det är intressant och kul!
MATERIAL
Material kan du köpa på plats i utbildningslokalen.
FÖRKUNSKAPER
Inga förkunskaper krävs.
KURSLEDARE
Cyrene Degerlund är vår kursledare och hon är själv konstnär och har lång erfarenhet att måla och att hålla i olika kurser.
BRA ATT VETA
Kursen hålla i Alelje Prångets lokaler (Östra Järnvägsgatan 5, under PMU Second hand). Lokalen är en halvtrappa ner och det finns tyvärr ingen hiss.