Kropp och hälsa

Stärk ditt försvar

Har du känt dig orolig och utsatt på vägen hem en mörk kväll? Då är du inte ensam. Ett sätt att mildra oron, minska risken för att något händer och kanske också klara dig ur ett överfall, är att lära dig att försvara dig – något som allt fler också gör.

Text: Sofia Eriksson | Foto: Sofia Sabel

Mer än var femte kvinna, eller 23 procent, har någon gång det senaste året avstått från att gå ut på kvällen på grund av oro för att bli överfallen eller hotad, enligt SCB. Enligt statistik från BRÅ, brottsförebyggande rådet, anmäldes 2016 omkring 88 600 misshandelsbrott och 20 300 sexualbrott i Sverige. Siffrorna visar också på en ökning jämfört med året innan.

Ett sätt att mildra oron, minska risken för att något händer och kanske också klara sig ur ett överfall, är att lära sig att försvara sig – något som allt fler tjejer också gör.

På Medborgarskolans kurser i självförsvar lär du dig grundläggande kunskaper och knep inom försvarsteknik och hur du ska agera för att förebygga överfall. Två och två övar ni på situationer som förhoppningsvis aldrig inträffar. Kurserna riktar sig särskilt till kvinnor, från 13 år och uppåt.

Relaterade artiklar

Kropp och hälsa

Lär dig HLR - om det ofattbara skulle hända

All kunskap är värdefull – och viss kunskap kan bokstavligen rädda liv. Inför alla hjärtans dag vill vi slå ett extra slag för utbildningar inom hjärt- och lung...

1 januari 2023
Läs vidare om "Lär dig HLR - om det ofattbara skulle hända"
Kropp och hälsa

Premiär för yoga på Ekeby Bruk

Stressa ner och finn lugnet i höst - nu introducerar vi yoga på på Ekeby Bruk. Vi fick en pratstund med Lisa Jansson, kursledare i yinyoga. - Alla kan och beh...

8 oktober 2021
Läs vidare om "Premiär för yoga på Ekeby Bruk"
Kropp och hälsa

Berit yogar för både kropp och själ

Ibland är man inte riktigt överens med sin egen kropp. Så var det för Berit Berg. Smärta, en känsla av stress och att inte riktigt veta vad kroppen behövde för ...

22 april 2021
Läs vidare om "Berit yogar för både kropp och själ"