Jag heter Ylva Isaksson, 57 år och bosatt i Boden. Benämner mig som konstnär.
Arbetar även som lärare inom bl.a. SO-ämnena, SV. Eng och Bild på grundskolan samt gymnasiet.
Är också undersköterska med inriktning på bl.a. sjukhus- och akutsjukvård, palliativ vård och geriatrik.
Visste att jag var konstnär redan dagen jag fick mina första oljefärger av min farmor, var då åtta år.
Mitt konstnärskap uttrycks inom bl a skrivandets, fotograferandets och målandets konst samt
inom skulptur och sömnad.
I dessa kurser vill jag få inspirera dig kreativt och dela med mig av den glädje som skapandet kan ge.
Akvarellskola del 1 riktar sig till dig som vill prova på akvarellmålning. Kanske för dig förälder/vuxen och barn? Den passar dig som aldrig målat akvarell förut eller bara provat nån gång.
Vi går igenom akvarellteknikens grunder på ett lättsamt sätt. Vi börjar med att titta på material och färger och går sedan vidare med färgerna, färglära samt olika tekniker.
Inga förkunskaper krävs
Det finns pulverkaffe som vi bjuder på men ta gärna med eget fikabröd
OBS! Invänta alltid kallelse från Medborgarskolan, om det är för få anmälda kan vi komma att behöva ställa in kursen. Om du Om du behöver dela upp din betalning skriv det i notering vid anmälan, du har normalt 30 dagar på dig att betala fakturan men kan dela upp den i 2 eller 3 tillfällen.
Deltagaravgift: 395 kr
Summa: 395 kr