Innehåll
Grunderna i oljemåleri. Alla kan måla, bara lusten finns.
Upplägg
Kursen går en gång i veckan i 6 veckor, samma dag och tid. Eventuella lov eller uppehåll bestäms tillsammans i gruppen och med ledaren vid kursens första tillfälle. Kursen omfattar 4x45 minuter per kurstillfälle.
För vem
För dig som tidigare målat en del i olja och som vill utveckla dig. Kursen vänder sig även till dig som vill prova hur det är att måla i olja.
Kursledare
Fredrik Jensner
Mina uttrycks medium är skulptur, måleri och grafik. Jag har varit yrkesverksam sedan 1995.
Har fyra konst utbildningar och har fått tre stipendium och gjort några offentliga utsmyckningar. Flera separat utställningar och många samlings utställningar. Jag jobbade med Ola Billgren 1995-2001. Har varit cirkelledare i sju år. Oljemåleri, akryl måleri och teckning.
Min ambition är att ge deltagarna självförtroendet att våga pröva sig fram i sina egna ideer. Där jag lyfter fram materialet och vad som är möjligt i måleriet och hur man förverkligar en målning från impuls till färdig målning. Jag visar historiskt vad olje måleriet är och kan vara för dig som deltagare.
Det är något speciellt med våra kursledare! Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och erbjuds ett gediget internt utbildningsprogram med möjlighet till individuell utveckling.
Kursmaterial
Kursmaterial ingår inte i kursavgiften. Kursledaren går igenom materialet vid första sammankomsten.
Bra att veta
Rabatter och förmåner
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus. http://www.medborgarskolan.se/formaner/
Om folkbildning
Folkbildning är en utbildningsform som är fri, frivillig och tillgänglig för alla. Folkbildning innebär att kurser och studiecirklar anpassas efter deltagarna och att deltagarna har ett stort demokratiskt inflytande över utbildningens utformning.
Deltagaravgift: 800 kr
Summa: 800 kr