Innehåll
Fokus på andningsteknik och långsamt och kontrollerat utförda rörelser hjälper dig att förbättra styrka, rörlighet, koncentrationsförmåga och reducerar stress. Efter ett pass känner du dig lugn och fylld med ny energi. På längre sikt får du bättre hållning och större kroppsmedvetenhet.
För vem
För dig som tränat Pilates minst en termin
Kursledare
Lisbeth Kinnunen fick upp ögonen för pilates i samband med en ryggskada för många år sedan. Efter flera timmar av egen träning och utbildning i pilatestekniken har hon lett klasser på Medborgarskolan sedan 2004. Lisbeth har sedan dess haft flera klasser i veckan och är en mycket omtyckt ledare.
Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans pedagogiska grundkurs och erbjuds kontinuerligt möjlighet att delta i vårt interna utbildningsprogram.
Bra att veta
Vi tränar utan skor, barfota eller i strumplästen.
Friskvårdsbidrag eller friskvårdsbetalning via ActiWay eller Min Friskvård/ePassi kan användas på denna kurs. Skriv i meddelanderutan vid anmälan om det är aktuellt för din bokning.
Startdatum är preliminärt och kan vid behov flyttas fram. Kursen kan komma att ställas in om det inte blir tillräckligt många deltagare. Ju tidigare du anmäler dig, desto större chans att kursen startar. Vi förbehåller oss rätten att vid behov byta kursledare eller kurslokal.
Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum skickat till dig innan kursstart.
Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid anmälan att du önskar delbetala.
Dusch och omklädningsrum finns i lokalen. Yogamattor finns att låna.
Deltagaravgift: 1 495 kr
Summa: 1 495 kr