Ekonomi och samhälle

Släktforska med dna

Intresset för släktforskning ökar, särskilt bland yngre. Digitala arkiv och söksajter har gjort det mycket enklare att hitta sina släktningar. Men ett sätt som just nu revolutionerar släktforskningen är dna-testning.

Text: Sofia Eriksson | Foto: iSTOCKPHOTO

Man köper ett kit, topsar sig i munnen och skickar in sitt dna till en databas. Där jämförs ens dna med andra prover och vips kan man få hundratals nya släktingar, rapporterar Seniorhälsa. Testet kostar ungefär en tusenlapp. Man får dock inte reda på HUR man är släkt, bara ATT man är släkt.

– Här ramlar släktingarna över en. Varannan vecka plingar det in nya i datorn. Men ska man komma vidare måste man både ta kontakt med de släktingar man hittar och gå till traditionella källor som kyrkböcker och bouppteckningar, säger Peter Sjölund, svensk pionjär inom släktforskning genom dna.