Vill du lära dig tjäna mer på dina globala aktie- och fondaffärer?
På den här kursen får du lära dig i praktiken hur man gör bättre aktie- och fondaffärer och bygger upp en bättre global aktie- och fondportfölj.
Hur väljer man och utvärderar globala fonder och aktier? Hur gör man ett makroscenario? Vi går igenom hur man strukturerar och systematiserar sitt sparande vilket kommer resultera i en helt ny syn på hur man kan göra bra och lönsamma aktie- och fondaffärer.
Sammantaget förenas allt i en mer aktiv aktie- och fondförvaltning.
Kursen är teoretisk, det är bra om du kan läsa på mellan kurstillfällena. Kursen hålls på distans via Teams och du deltar via din dator eller surfplatta på angivna datum och tider för sammankomsterna. Inför kursstart får du information hur du ansluter dig till Teams.
Kursen vänder sig till dig som har gått grundkursen i aktier och fonder eller som har motsvarande kunskaper.
Eventuellt uppehåll för skollov.
Mikael Hellberg har mer än 30 års erfarenhet av börsen, investeringar och kapitalförvaltning och utbildning i aktier och fonder. Mikael har länge arbetat med kapitalförvaltning, bland annat på Handelsbanken svenska fonder som ansvarig förvaltare.
Vi använder oss av boken "Hitta kursvinnare" som finns att köpa i de flesta bokaffärer.
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 6 % rabatt på Bokus och 10 % rabatt på Akademibokhandeln. Läs mer om hur du gör här.
Deltagaravgift: 2 995 kr
Summa: 2 995 kr