Teatergrupp på scen
Kurs

Teaterläger Musikal för barn 10-14 år Sommarlovsaktivitet

Ort
Örebro
Startdatum
16 Jun 2025
Tid
09:00-13:00
Dagar
Mån-Tors
Antal tillfällen
4 st
Nummer
23967
Pris
0 kr

En plats kvar

Om arrangemanget

Börja sommarlovet med en teatervecka där du får testa på att spela Musikal. Du får sjunga, dansa och showa! Tillsammans skapar vi en liten föreställning som vi framför som avslutning på Teaterlägret. Denna aktivitet genomförs med ekonomiskt stöd från Örebro kommun som en del av kommunens satsning på lovaktiviteter

 

Innehåll

Här får du lära dig både att skådespela, dans och sjunga genom roliga övningar. Musiken och utvalda scener är plockade från musikalen Matilda the musical, som är översatt till svenska

Upplägg

Under fyra dagar, måndag till torsdag kl 09:00 - 13:00 träffas vi på Fredsgatan 14.

Vi jobbar fram en liten föreställning och bjuder in publik till uppspel 19 juni kl.13.00. Blir vi många barn så kommer vi att dela upp publiken i två olika föreställningar direkt följande efter varandra, tiden kan komma att ändras

Vi bjuder på frukt och ett litet mellanmål, men barnen behöver få med sig en enkel lunchlåda. Micro finns. För allas trygghet har vi beslutat att barnen är i lokalerna hela dagen och inte själva får gå ut på stan. 

Föranmälan krävs. Eftersom det är högt tryck på platserna ber vi er att meddela ev. avanmälan i så god tid som möjligt dock senast 14 juni. Vi debiterar en avgift på 150 kr om ni inte meddelar ev. avanmälan.

Förkunskaper

Du behöver inga förkunskaper, vi anpassar uppgifterna efter gruppen

Kursledare

Celine Torstensson läser till Teaterpedagog på Örebro Universitet. Hon har tidigare lett teaterkurser för barn och unga i Skåne och har över 10 års erfarenhet av att själv stå på scenen inom både teater och musikal. Celine har en härlig energi och en stor kärlek för att sprida glädje och kreativitet på sina kurser, för henne är det viktigt att skapa en trygg miljö där man får utvecklas

Alla våra ledare har genomgått Medborgarskolans pedagogiska grundkurs som är anpassad för vuxenutbildning. Vi har ett ledarutvecklingsprogram som en del av vårt kvalitetssystem. Där erbjuder vi alla ledare kontinuerlig möjlighet till såväl personlig som pedagogisk/metodisk utveckling.

Tips på vidareutveckling

Medborgarskolan har flera teaterkurser för barn och ungdomar som startar varje termin.

Bra att veta

Medtag egen lunch, det finns en micro att värma i. Vi bjuder på frukt och ett litet mellanmål. För allas trygghet har vi beslutat att barnen är i lokalerna hela dagen och inte själva får gå ut på stan.  

Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart.

Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala.

Ort

Medborgarskolan Örebro Fredsgatan 14

Fredsgatan 14, Örebro

Visa på karta

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Dans och teater

Lekfullhet och klassiskt drama

När Medborgarskolans teatergrupp satte upp sin omarbetade version av Shakespeares drama ”En midsommarnattsdröm” fanns ett 40-tal förväntansfulla föräldrar i pub...

Publicerad:
Helena Vincent
Läs vidare om "Lekfullhet och klassiskt drama"

Vad vill du lära dig mer om?

Utforska ämnesområde