Kurs i trolleri och framförallt close-up där vi utgår från material i hemmet.
Innehåll
Under kursen hjälper Christopher er med tricksen. Innehållet i kursen anpassas efter deltagarnas intresse samt önskemål.
Upplägg
Vi träffas 3 x 90 minuter, varannan vecka. Kursen genomförs i en mindre grupp med 3-6 deltagare.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs.
Kursledare
Christopher Dolck är en hejare på trolleri och har hållit på i ca 13 år. Hans främsta specialitet är close-up där man är väldigt nära åskådaren, vilket han bevisade på ett överraskande sätt när han medverkade tv-programmet Talang under 2021. Han är också musiker och undervisar i både saxofon och piano. Alla våra ledare har genomgått Medborgarskolans pedagogiska grundkurs som är anpassad för vuxenutbildning. Vi har ett ledarutvecklingsprogram som en del av vårt kvalitetssystem. Där erbjuder vi alla ledare kontinuerlig möjlighet till såväl personlig som pedagogisk/metodisk utveckling.
Kursmaterial
Kursmaterial kan tillkomma.
Under den termin som du är kursdeltagare på Medborgarskolan får du 5% rabatt på www.bokus.com. Rabatten gäller böcker, pappers- och kontorsvaror. Kontakta ditt lokalkontor för att få rabattkoden.
Tips på vidareutveckling
Vi har ett stort utbud av teaterkurser, se vårt kursprogram eller kontakta oss för mer information.
Bra att veta
Kursmaterial kan tillkomma.
Deltagaravgift: 775 kr
Summa: 775 kr