Kursen ger bra baskunskaper i uttal, ordförråd och grammatik men vi arbetar också med enkla praktiska talövningar. Efter kursen ska du ha ett bra uttal och känna dig bekväm med att kunna ställa och besvara enkla vardagliga frågor.
För att få ut det bästa av kursen bör du räkna med att studera hemma mellan kurstillfällena. Det är genom att öva, öva och öva vi lär oss bäst.
Kursen går en gång i veckan, samma dag och tid.
Kursen vänder sig till dig som är vuxen och inte har läst spanska tidigare.
Ingen förkunskap krävs.
Eufemia är din ledare på denna kurs. Hon är tandtekniker från Peru som bott i Mariestad i 14 år. Sedan sju år erbjuder hon nybörjarspanska och fortsättningskurser i språket hos oss. Förutom att hon älskar Sverige vill hon gärna förmedla sin kärlek till den latinska kulturen.
Det är något speciellt med våra kursledare! Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och arbetar utifrån Medborgarskolans kärnvärden.
Kurslitteratur ingår inte i kursavgiften.
I kursen använder vi oss av boken Caminando 1 (4:e upplagan) ISBN 9789127437142.
Invänta kallelse innan du köper kursboken!
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus. Läs mer under förmåner.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Läs om hur språk får hjärnan att växa www.medborgarskolan.se/var-varld/sprak/nya-sprak-far-hjarnan-att-vaxa
Deltagaravgift: 1 195 kr
Summa: 1 195 kr