Magnus ansvarar för säkerheten vid jakt


Magnus Hjalmarsson från Kristinehamn är uppvuxen med viltjakt och han har alltid, tillsammans med sin pappa, haft hund med. Han tror att det är naturligt att jakt är något som ofta går i arv. Samtidigt som han som kursledare hos Medborgarskolan också träffat på människor som inte haft någon direkt koppling till jakt tidigare.
– Några som tar jägarexamen gör det för att de vill bli självförsörjande när det kommer till kött. Andra gör det av andra orsaker och mångfalden bland de som går kursen är stor. Det är både yngre och äldre, män och kvinnor, berättar Magnus.
Själv har Magnus som sagt vuxit upp med jakt, i och med att hans pappa är jägare. Och i just den här familjen går jakten i arv, eftersom Magnus 22-årige son också är jägare.
Hur det kommer sig att Magnus nu valt att hålla kurser för blivande jägare beror till viss del på en herre i hans befintliga jaktlag som en gång fällde kommentaren ”det vore nästan tjänstefel att inte ta med yngre ut”, när Magnus son frågade om han kunde få ta med en kompis vid ett jakttillfälle.
Just det här med att vara ledare är något som faller sig naturligt för Magnus, eftersom han tidigare även varit ledare för flera olika typer av idrott. Bland annat skytte.
Att vara kursledare är jäkligt kul och utvecklande. Det är inte bara deltagarna som lär sig något utan jag lär mig nästan alltid något nytt
– Att vara kursledare är jäkligt kul och utvecklande. Det är inte bara deltagarna som lär sig något utan jag lär mig nästan alltid något nytt eller får något nytt att reflektera över som jag inte tänkt på tidigare, säger Magnus.
Bredvid Magnus sitter hans hund Pondus troget. Pondus är en jakthund, som även tjänstgör som knähund när tillfälle ges.
– Att jaga med hund är både kul och frustrerande. Frustrerande när det inte går i pass och oftast vet man att det är en själv som klantat sig. Men så har ju också hundar olika dagsform. Men visst är det roligare att jaga när man har hund, konstaterar Magnus.
På frågan om hur man ”gör en jakthund” så är svaret tid. Mycket tid i skogen. Tålamod, att visa hunden spår och på så vis trigga igång jaktinstinkter och om det är en drivande hund behöver man visa dem rätt.
Vilken ras man ska välja på hund beror såklart på vad man tänker sig att jaga. Är det småvilt kan drever, basset eller kanske en långsamt drivande tax vara utmärkt.
För de som vill börja jaga är jägarexamen en bra start, då får man den teoretiska biten.
– Utöver det behövs också skyttdelen och den görs hos en skytteklubb. När allt det är godkänt och klart, ja då kan det roliga börja. Dock behöver man hitta ett jaktlag och mark att få jaga på och det är inte alltid helt enkelt.
Med det menar Magnus att det inte, som han uttrycker det, bara är att bli en del av ett befintligt jaktlag. Det kan vara svårt att hitta mark och priserna är ofta relativt höga.
– Jag vet att det bedrivs ganska mycket jakt i Norrland med folk från storstäder, det är ett sätt för markägare och jaktlag att driva runt det hela ekonomiskt eftersom det kostar en hel del att jaga. Både med fällningsavgifter och annat.
Magnus själv ingår för närvarande i två jaktlag men det kommer på sikt att bli ett. Tillsammans med sonen arrenderar han mark och de jagar enbart i underbara Värmland.
– Att det kan vara svårt att hitta mark och jaktlag är dock inget som ska skrämma nya jägare. Vi behöver ständig föryngring och vi välkomnar alla. Så har man funderingar på att ta jägarexamen, då är man varmt välkommen till oss!