
Föreläsning - Drottning Victoria av Storbritannien och Irland, kejsarinna av Indien
- Ort
- Stockholm
- Startdatum
- 25 Nov 2026
- Tid
- 18:30-19:30
- Dag
- Onsdag
- Nummer
- 64550
- Pris
- 0 kr
Om arrangemanget
Föreläsningen
Det är få personer i världshistorien som har fått ge namn åt en hel epok och de människor som levde då. Men den flicka som föddes i Kensington Palace 1819 och som artonåring blev drottning av Storbritannien och Irland lyckades med detta. Under Victorias regeringstid (1837 – 1901) nådde det brittiska imperiet sin höjdpunkt och Victoria kom att framstå som imperiets portalfigur. Med sina nio barn försökte Victoria och hennes make Albert att forma en familj, som skulle framstå som ett ideal framför deras undersåtar. Barnen giftes in i kungahus runt om i Europa, i ett försök att sprida Victorias och Alberts ideal om en liberal, konstitutionell monarki över kontinenten.
Hur kom det att denna ganska konventionella, inte särskilt välutbildade kvinna, blev en centralgestalt för ett helt sekel och ett helt imperium? Vad formade henne? Vilken politisk roll spelade hon? Vilken roll spelade prins Albert för henne? Vilket förhållande hade hon till sina barn? Vem var kvinnan bakom den svarta sorgdräkten – änkan på Windsor - privat? Var hon verkligen så pryd som det påstods? Hur relevant är minnet av Victoria och den viktorianska epoken idag? Och hur var det egentligen med männen efter prins Albert: John Brown och Abdul Karim?
Dessa frågor och många andra besvarar Mats Sandberg i ett föredrag som berättar om drottning Victoria som symbol och person.
Föreläsaren
Mats Sandberg har arbetat som lärare och driver nu tillsammans med en kompanjon reseföretaget Sandbergs Resor Historia & Kultur, där han bland annat arbetar som färdledare. Han har rest och vistats i Vietnam och i regionen i över 20 år.
Datum: Onsdag 25 november
Tid: kl 18.30
Plats: Medborgarskolan Hagagatan 23A
Föreläsningen arrangeras i samarbete mellan Mårten Hougström och Medborgarskolan Stockholm.