
Intensivkurs på distans: Lär dig skriva ditt personliga brev
- Ort
- Distans
- Startdatum
- 24 Nov 2025
- Tid
- 13:00-14:30
- Dagar
- Mån, Fre
- Antal tillfällen
- 5 st
- Nummer
- 61711
- Pris
- 0 kr
Om arrangemanget
I den här intensivkursen får du på kort tid utveckla ditt personliga brev och stärka din trygghet i att skriva om dig själv. Genom fokuserade skrivövningar, reflektion och samtal lär du dig att lyfta fram dina erfarenheter, styrkor och värderingar på ett sätt som känns både äkta och övertygande. Efter kursen har du ett färdigt personligt brev – och en starkare tillit till din förmåga att uttrycka vem du är och vad du kan bidra med på din framtida arbetsplats.
Upplägg
Fem tillfällen
Måndag 24 november kl. 13:00 - 14:30
Fredag 28 november kl. 10:00 - 11:30
Måndag 1 december kl. 13:00 - 14:30
Fredag 5 december kl. 10:00 - 11:30
Måndag 8 december kl. 13:00 - 14:30
Plats: Studiecirkeln kommer äga rum digitalt. Du behöver ha tillgång till dator, kamera, mikrofon och stabil internetuppkoppling
Anmälan
Studiecirkeln är gratis för dig som deltar, men vi har ändå kostnader för material och ledare. Därför är det viktigt att du kommer om du har anmält dig. Om du inte kan komma, kom ihåg att meddela oss. Om du inte kommer alls och inte säger till kan du behöva betala 150 kronor.
Intyg
För att få ett intyg från studiecirkeln krävs det att du deltar i minst tre tillfällen, varav ett måste vara bland de tre första.
Kontakt
Vid frågor eller funderingar kontakta oss via folkbildning@medborgarskolanstockholm.se
Med stöd av Stockholm stad