Stora stenblock i ett fornlämningsområde i förgrunden, med en gammal kyrka i sten och en kyrkogård i bakgrunden, omgiven av grönska och blå himmel
Föreläsning

Föreläsning om Albert Viksten och Bernhard Nordh - Tunnbrödets dag

Ort
Ljusdal
Startdatum
9 Maj 2026
Tid
13:00-16:00
Dag
Lördag
Nummer
36272
Pris
0 kr

Om arrangemanget

Välkommen till Tunnbrödets dag med Berättelser om Bernhard Nordh och Albert Viksten vid vackra hembygdsgården i Ljusdal

Tunnbrödets dag med föreläsningar

14.00 Bernhard Nordh och verkligheten bakom nybyggartiden i Marsfjällets skugga Mårten Larsson från Bernhard Nordh-sällskapet.

Albert Viksten, om författarskapet, miljöengagemanget och folkbildningen Owe Norberg från Albert Viksten Sällskapet.

13.00 – 16.00 Tunnbrödets dag med bak i bakstugan och försäljning av tunnbrödsmörgås samt hembakt fika. Sittplatser utomhus och inomhus. Gårdens hus och stugor öppnas för visning.

För mer information besök www.ljusdalshembygdsförening.se

Varmt välkomna

Bernhard Nordh-sällskapet

Albert Viksten Sällskapet

Ljusdals Fornminnes- och Hembygdsförening

Medborgarskolan och folkbildning

Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.

Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.

Ort

Ljusdals hembygdsgård

Kyrksjönäsvägen 16, Ljusdal

Visa på karta

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?