Ort
Eskilstuna
Antal tillfällen
3 st
Nummer
31481
Pris
0 kr

Om arrangemanget

Vill du träffa andra, lära dig något nytt och skapa tillsammans i en avslappnad och social miljö? Starta en kostnadsfri studiecirkel på dagtid hos oss! En studiecirkel är ett självorganiserat lärande där deltagarna möts för att utforska ett ämne tillsammans – stort som smått.

Vad kan ni göra?

Oavsett om ni vill skapa, läsa, öva språk eller bara ses och lära av varandra är en studiecirkel ett perfekt sätt att komma igång.

Ni väljer själva vad ni vill göra. Kanske måla eller teckna tillsammans? Utbyta erfarenheter som nybliven förälder? Träna svenska över en kopp kaffe i ett språkcafé? Starta en bokcirkel med ert favorittema – deckare, klassiker eller kanske BookTok-tips? Eller träffas och hjälpa varandra att laga hål i kläder, sticka, sy för hand eller annat kreativt hantverk. Det är ni som bestämmer.

Så funkar det

  • Ni är minst tre personer
  • Ni ses vid minst tre tillfällen, totalt minst 9 studietimmar (1 studietimme = 45 min)
  • En av er är cirkelledare, som enkelt registrerar närvaro och fyller i arbetsplan (vi hjälper er komma igång!)
  • Ni organiserar er själva, men vi stöttar er när ni behöver

Lokaler & material

Ni får låna våra lokaler i centrala Eskilstuna helt kostnadsfritt.

Här finns tillgång till utrustning som staffli, saxar, penslar, enklare verktyg och annat som behövs för kreativa cirklar (förbrukningsmaterial som färg, böcker osv. tar ni själva med).

Bra att veta

Hos oss på Medborgarskolan är alla deltagare och ledare försäkrade under kursen samt till och från kursen. Försäkringen omfattar ej egendom. Läs mer under olycksfallsförsäkring.

Läs mer om delbetalning eller om våra allmänna villkor. Observera att du alltid får en kallelse innan kursstart.

På plats finns micro och kylskåp att låna. Medborgarskolan bjuder på kaffe och te. 

Medborgarskolan och folkbildning

Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.

Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.

Ort

Medborgarskolan Eskilstuna

J A Selanders gata 1, Eskilstuna

Visa på karta

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?