Kursen ger dig de första grunderna i italienska. Vi arbetar med uttal, ordförråd, grammatik och enkla fraser i vardagliga situationer – som att hälsa, presentera sig och handla. Redan från början tränar vi på att tala och förstå italienska muntligt, men vi övar även läsning, lyssning och skrivande.
Undervisningen sker i lugnt tempo med stort fokus på trygghet, repetition och aktivt deltagande. Du får gott om stöd och tid att ställa frågor.
Inga förkunskaper krävs – kursen vänder sig till dig som aldrig tidigare studerat italienska.
Läs mer och testa din nivå på: Vilken språkkurs ska jag välja?
Denna kurs leds av Marina Abate Harvey. Marina är italiensk, född i Italien och uppvuxen i Belgien i en italiensk miljö.
Hon har undervisat i språk (italienska, franska och engelska) sedan 20 år tillbaka och har längs vägen genomgått ett flertal pedagogikutbildningar vid olika studieförbund i Sverige.
Marina är diplomerad kursledare och har diplom i inlingua-pedagogik.
Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans grundläggande cirkelledarutbildning och erbjuds kontinuerligt möjlighet att delta i vårt interna utbildningsprogram.
Kostnad för kurslitteratur tillkommer. Vi använder boken Adesso si 1.
Vänta gärna med inköp tills du fått din kallelse till kursen.
Under den termin du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10 % rabatt hos Akademibokhandeln och 6 % rabatt hos Bokus. Läs mer under förmåner
Deltagaravgift: 1 495 kr
Summa: 1 495 kr