Surdegsbakning från grunden. Baka klassisk surdeg på vete- och rågsurdegar med ekologiska produkter och mycket prat om processen. Vi bakar bland annat ett klassiskt långjäst levainbröd.
Lär dig att sätta en surdeg från start - hur går jäsprocessen till, hur ser kulturen ut? Här får du lära dig om vad som händer i degen, hur du kan smaksätta samt få idéer om varianter av bröd som serveras vid olika tillfällen.
Eftersom det är en kort kurs och "suren" behöver jäsa längre än så har ledaren satt en omgång att jäsa några dagar innan kursen. Men du har alla möjligheter att lära dig göra samma sak. Ni bakar av den försatta "suren" och får ta hem härliga surdegsbröd samt en ny liten försur att starta med hemma.
Inga förkunskaper, alla är välkomna.
Jonas Bjerkefeldt är utbildad kock med fördjupade studier i näringslära från Karolinska Institutet. Han har en oerhört bred erfarenhet inom matvärlden, med en bakgrund som sträcker sig från restaurangkök och mathantverk till arbete inom livsmedelsindustrin.
Uppvuxen i en skånsk handelsträdgård har han ett starkt band till råvarorna och odlar idag mycket av den mat han själv äter. Han är en hängiven amatörodlare och passionerad förädlare som syrar och konserverar allt från chili till kål med stor fingertoppskänsla. Jonas är en uppskattad kursledare som gärna delar med sig av både sin gedigna kunskap och sin stora kärlek till hållbar matlagning och råvarans resa från jord till bord.
Recept och instruktioner som du använder på kursen. Kostnad för råvaror ingår och du går hem med flera rykande, doftande färska bröd. Ta med en stor kasse att bära hem bröden i!
Vi erbjuder många fler bakkurser, både matbröd och söta bakkurser.
Rabatt hos Bokus och Akademibokhandeln. Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 6 % rabatt på Bokus och 10 % rabatt på Akademibokhandeln. Läs mer om hur du gör här.
Deltagaravgift: 1 195 kr
Summa: 1 195 kr