Ort
Stockholm
Startdatum
5 Maj 2026
Tid
18:00-19:30
Dagar
Tisdagar
Antal tillfällen
5 st
Nummer
63719
Pris
0 kr

Om arrangemanget

Under studiecirkeln får du en grundläggande introduktion till hur du kan komma igång med att söka jobb i ett lugnt och tryggt tempo.

Innehåll

Du får stöd i att förstå hur jobbsökande fungerar, hur du kan presentera dig själv och hur du kan förbereda dig inför arbetslivet. Kursen kan stärka din motivation och ge dig verktyg för att ta nästa steg mot arbete.

Kursen riktar sig till dig som vill ta ett första steg mot arbete och som vill ha stöd i att komma igång med jobbsökandet. Inga förkunskaper krävs.

Undervisningen leds av en erfaren cirkelledare med kunskap inom jobbsökande och vägledning.

Upplägg och datum

Upplägget är flexibelt och formas tillsammans med deltagarna. Kursledaren anpassar innehåll, tempo och fokus utifrån gruppens behov, erfarenheter och mål, vilket skapar en relevant och deltagarstyrd lärprocess.

Vi ses kl 18:00 - 19:30 den 5 maj, 12 maj, 19 maj, 26 maj och 2 juni i i Medborgarskolans lokaler vid Odenplan.

Plats: Hagagatan 23A, Odenplan

För att få bästa möjliga resultat rekommenderas att du deltar vid alla tillfällen.

Kostnad

Kursen är kostnadsfri för dig som deltar, men den innebär ändå kostnader för oss. Därför är det viktigt att du kommer om du anmäler dig. För att behålla din plats behöver du delta vid minst ett av de tre första tillfällena. Om du får förhinder, kom ihåg att meddela oss. Uteblir du helt utan att höra av dig kan en avgift på 150 kronor komma att tas ut.

Intyg

För att få kursintyg behöver du delta vid minst tre tillfällen, varav ett ska vara bland de tre första träffarna.

Med stöd av Stockholm stad.

Ort

Medborgarskolan

Hagagatan 23A, Stockholm

Visa på karta

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?