Ort
Stockholm
Startdatum
26 Nov 2025
Tid
18:30-19:30
Dag
Onsdag
Antal tillfällen
1 st
Nummer
59651
Pris
0 kr

Om arrangemanget

Marie av Rumänien var barnbarn till två viktiga kungligheter, drottning Victoria av Storbritannien och tsar Alexander II av Ryssland. Välkommen på en föreläsning om hennes spännande liv!

Innehåll

1893 gifte sig Marie med Ferdinand av Hohenzollern-Sigmaringen och blev sedermera drottning av Rumänien år 1914. Hon var en modeikon, en skicklig diplomat, och en imponerande personlighet vars närvaro väckte beundran. Vi får reda på spännande detaljer från drottningens dagbok och "testamente", bland annat hennes första "förlovning" vid 10-års åldern med ingen mindre än den blivande premiärministern Winston Churchill, samt hennes sista vilja om en speciell begravningsritual, vid det som vi idag kallar för Draculas Slott i Transsylvanien, och som egentligen var hennes favoritresidens.

Föreläsningen arrangeras av Mårten Hougström i samarbete med Medborgarskolan

Föreläsare

Gloria Vintila Andersson - född och uppvuxen i Transsylvanien, Rumänien. Hon utbildade sig till journalist i Transsylvanien, med fokus på historia och kultur. Gloria arbetade som certifierad reseledare på kryssningsfartyg på Donau, Rhen, Mosel och även i Sverige på Göta Kanal. Sedan 2007 bor hon i Sverige, och driver resebyrån Experience Transylvania, som anordnar kulturresor.

Om

Plats: Hagagatan 23 A, station Odeplan, aulan på entréplan.

När: 26 november kl. 18:30 - 19:30

Pris: Gratis men föranmälan krävs. Notera att du bör avanmäla dig i god tid om du får förhinder så att någon annan kan få platsen. 

 

Med stöd från Stockholms stad

Ort

Medborgarskolan

Hagagatan 23 A, Stockholm

Visa på karta

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?

Utforska ämnesområde