Ort
Vilhelmina
Startdatum
2 Okt 2025
Tid
18:00-20:00
Dag
Torsdag
Antal tillfällen
1 st
Ledare
Annika Edman
Nummer
62325
Pris
60 kr

Få platser kvar

Om arrangemanget

Under en kvälls workshop får du prova på den gamla tekniken att tova i ull med en nål och skapa.

Pröva på en teknik där du kan skapa figurer och dekorer med hjälp av ull.

Filtnålen har små hullingar som gör att ullen tovas ihop då man sticker upprepade gånger i den. Tekniken gör att man inte behöver använda såpa och vatten som i traditionell tovning.

Tovning är enklare än man kan tro.

Det är fritt skapande och alla tovar i sin egen takt men med ledning.

Allt material ingår i anmälningsavgiften liksom kaffe, te och kaka.

Kursledare är Annika Edman som har mångårig erfarenhet av handarbete och slöjd.

Bra att veta

Kursstart kan komma att ändras och att startdatum är preliminärt. Observera att du alltid får en kallelse innan kursstart.

Läs mer om delbetalning eller om våra allmänna villkor.

Vid frågor, funderingar eller specifika behov, tveka inte att kontakta oss.

Medborgarskolan och folkbildning

Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.

Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.

Ort

Folkets hus Vilhelmina

Tingsgatan 8, Vilhelmina

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 60 kr

Summa: 60 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?