Är du nyfiken på att lära dig sy i fårskinn? Nu kan du lära dig grunderna under en helg, och kommer att gå härifrån med helt egendesignade tofflor, vantar, mössa eller annat!
Innehåll
Under kursen kommer du att lära dig grunderna i fårskinnssömnad. Vi lär oss att skära till och sy, mjuka djur, vantar, tofflor, mössa, en kudde, fäll eller nåldyna Vi kommer att sy alla alster för hand. Några särskilda förkunskaper krävs ej - att sy i fårskinn är enkelt och roligt! Har du egna skinn eller en päls som kan återbrukas, så är du välkommen att använda dessa. Ni kan också köpa hela skinn på plats.
Upplägg
Kursen är lördag och söndag 24-25e oktober klockan 9.30-16.00
Fika bjuds på förmiddagen och eftermiddagen.
Lunch finns att köpa för 100kr/dagen, meddela gärna i anmälan om detta önskas.
Vi startar med att lära oss grundsömmarna och efter det går vi vidare med våra egna alster.
Kursledare
Åsa Farm Stadin.
I början av 80-talet började Åsa jobba med fårskinn och det blev sedan hennes stora passion. Sedan dess har hon haft många kurser runt om i landet, bl.a. på Sätergläntan,, Hemslöjdens kursgård i Dalarna. Många utställningar har det också blivit med åren både i och utanför Sverige samt medverkat vid Liljevalchs slöjdutställningar och Nordiska Museets Slöjdjul.
Kursmaterial
Lammskinn, nål och tråd finns att köpa på plats.
Skinnkniv finns att låna.
Även färdig paket finns att köpa.
Kursledaren kommer ta med saker för dig som vill prova trycka på skinnet.
Bra att veta
Vid fullbokad kurs och många reservanmälda kan det hända att vi startar upp fler kurser, ange därför gärna om det är någon dag eller tid som passar bra för dig vid anmälan. Vi reserverar oss för eventuella förändringar kring dag, tid och startdatum, alternativt inställd kurs.
Invänta därför alltid skriftlig kallelse i din brevlåda ca en vecka innan start, som en bekräftelse på att kursen startar.
Ort
Nordmaling
Kursen hålls på Nordsjö bygdegård, Norrfors
Pris
Deltagaravgift: 1700kr