
Lyssna och diskutera boken Blekinges Historia
- Ort
- Svängsta
- Startdatum
- 23 Feb 2026
- Tid
- 13:30-16:00
- Dag
- Måndag
- Antal tillfällen
- 1 st
- Nummer
- 50339
- Pris
- 0 kr
Om arrangemanget
Upptäck Blekinges dolda historia! Delta i vår spännande workshop där vi avslöjar de senaste arkeologiska fynden från Lister och Västra Vång. Under ledning av Jesper Bengtsson får du insikt i hur utgrävningar från de senaste tio åren har förändrat vår förståelse av stenåldern och järnåldern. Missa inte chansen att fördjupa dig i regionens fascinerande förflutna och de senaste forskningsresultaten. Välkommen till en inspirerande dag fylld med historia och upptäckter!
Bra att veta
- Jesper läser ur boken och det avslutas med en efterföljande reflektion.
Ledaren
Jesper Bengtsson från Svängsta, naturintresserad skogsbrukare, aktiv i flera kultur- och hembygdsföreningar. Grundligt utbildad i naturvetenskap, kompletterat med ett stort historieintresse sedan barnsben. Gillar att samtala om nya rön som utvecklar vår förståelse av olika ämnen.
Medborgarskolan och folkbildningen
Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.