Ort
Växjö
Startdatum
2 Dec 2026
Tid
18:30-20:00
Dag
Onsdag
Antal tillfällen
1 st
Ledare
Djani Unic
Nummer
52866
Pris
200 kr

Om arrangemanget

Prova på Meditation och avspänning i Växjö!

Meditation förknippas ofta med att kunna sitta stilla och hålla tankarna borta. Att sluta tänka, är något som aldrig upphör.

Men hur vi väljer att se på tankarna och det som stör oss omkring oss, det kan vi arbeta med. Många blandar ihop koncentration med meditation. Koncentration är förstadiet till meditation.

Meditation är det steget då man kan sitta en längre tid och bara iaktta vad som sker och vad som dyker upp i sinnet. Det kan börja med 10 minuter som sedan med tiden kan bli upp till 1 timme. Men det viktiga är förberedelserna , att sitta rätt är en av dom viktigaste grunderna och sitta med en rak rygg. Om man sen sitter på golvet eller en stol väljer man själv. Det gäller att pröva sig fram och hitta sin egen metod och ställning. På en meditation kurs lär du dig steg för steg grunderna och ställningarna så att din meditation blir så bra som möjligt.

Vi använder mattor eller stol om det känns bekvämare.

Förkunskap

Ingen förkunskap krävs, kom som du är!

Ledare

Djani Unic, utbildad yoga och meditationslärare i en lång och djupgående utbildning på 5 år. Yoga han undervisar i lägger djup betoning på en balans mellan kropp, sinne och själ. Han har även en 3- årig utbildning som ayurveda terapeut. Djani har även gått kurser i olika meditationstekniker och har ett stort intresse för kinesisk qigong och kinesisk traditionell medicin.

Material

Yogamatta eller stol finns på plats.

Bra att veta

  • Ha gärna mjuka, ej åtsittande kläder. Ta ev. med en extra tröja och sockor om du är frusen av dig.
  • Läs mer om delbetalning eller om våra allmänna villkor här.
  • Vid frågor, funderingar eller specifika behov, tveka inte att kontakta oss: vaxjo@medborgarskolan.se
  • Alla kursstarter är preliminära och startdatum kan komma att ändras. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart

Varmt välkommen!

Ort

Medborgarskolan Växjö

Vintervägen 2, Växjö

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 200 kr

Summa: 200 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?