
NYHET - Arabisk magdans
- Ort
- Jönköping
- Startdatum
- 21 Apr 2026
- Tid
- 17:30-19:00
- Dagar
- Tisdagar
- Antal tillfällen
- 5 st
- Nummer
- 51094
- Pris
- 900 kr
Om arrangemanget
Arabisk magdans:
"I vår kurs i arabisk magdans, raqs sharqi, får du lära dig grunderna i denna uttrycksfulla konstform. Tekniken bygger på att isolera kroppsdelar för att skapa mjuka, flytande rörelser samtidigt som du lär dig tolka arabisk musik och dess rytmer. Oavsett din nivå är detta en plats att upptäcka dansens elegans, stärka kroppskännedomen och utforska glädjen i ett konstnärligt uttryck som förenar styrka med grace."
Om mig: Benita Bragd
Benita har dansat sedan barndomen och utforskat en mängd olika dansstilar genom åren. Hon har erfarenhet som danslärare inom persisk dans, arabisk magdans och zumba. Utöver undervisningen är hon också verksam som dansare och uppträder regelbundet i kulturella sammanhang, på evenemang, fester och bröllop – där hon delar med sig av sin passion och glädje."
Förkunskaper
Denna kurs är för både nybörjare och dig som dansat tidigare.
Upplägg
5 kurstillfällen
1 h 30 min/tillfälle
Välkommen till oss
Lektionerna hålls i Medborgarskolans danslokal på Kämpevägen 35 i Jönköping.
Bra att veta
Se till att du vid anmälan alltid uppger mail och mobilnummer så vi lätt och snabbt kan nå dig med viktigt information. Blir en lektion exempelvis inställd informerar vi dig om detta via sms.
Under loven är det ingen undervisning om inte kursledaren meddelar annat. Skulle en lektion behöva ställas in exempelvis pga. sjukdom kan detta komma att tas igen under lovet om ledaren väljer det.
Vi reserverar oss för att startdatum kan komma att ändras, alternativt att kursen ej kan starta pga. för få anmälda deltagare.
Kallelse skickas alltid ut innan kursstart via e-post eller vanligt post.
Pris
Deltagaravgift: 900 kr
Summa: 900 kr