Ort
Jönköping
Startdatum
21 Apr 2026
Tid
17:30-19:00
Dagar
Tisdagar
Antal tillfällen
5 st
Nummer
51094
Pris
900 kr

Om arrangemanget

Arabisk magdans:

"I vår kurs i arabisk magdans, raqs sharqi, får du lära dig grunderna i denna uttrycksfulla konstform. Tekniken bygger på att isolera kroppsdelar för att skapa mjuka, flytande rörelser samtidigt som du lär dig tolka arabisk musik och dess rytmer. Oavsett din nivå är detta en plats att upptäcka dansens elegans, stärka kroppskännedomen och utforska glädjen i ett konstnärligt uttryck som förenar styrka med grace."

Om mig: Benita Bragd

Benita har dansat sedan barndomen och utforskat en mängd olika dansstilar genom åren. Hon har erfarenhet som danslärare inom persisk dans, arabisk magdans och zumba. Utöver undervisningen är hon också verksam som dansare och uppträder regelbundet i kulturella sammanhang, på evenemang, fester och bröllop – där hon delar med sig av sin passion och glädje."

Förkunskaper

Denna kurs är för både nybörjare och dig som dansat tidigare.

Upplägg

5 kurstillfällen

1 h 30 min/tillfälle

Välkommen till oss

Lektionerna hålls i Medborgarskolans danslokal på Kämpevägen 35 i Jönköping.

Bra att veta

Se till att du vid anmälan alltid uppger mail och mobilnummer så vi lätt och snabbt kan nå dig med viktigt information. Blir en lektion exempelvis inställd informerar vi dig om detta via sms.

Under loven är det ingen undervisning om inte kursledaren meddelar annat. Skulle en lektion behöva ställas in exempelvis pga. sjukdom kan detta komma att tas igen under lovet om ledaren väljer det.

Vi reserverar oss för att startdatum kan komma att ändras, alternativt att kursen ej kan starta pga. för få anmälda deltagare.

Kallelse skickas alltid ut innan kursstart via e-post eller vanligt post.

Ort

Medborgarskolan Jönköping

Kämpevägen 35, Jönköping

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 900 kr

Summa: 900 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?