
Passion för livet
- Ort
- Malmö
- Startdatum
- 17 Aug 2026
- Tid
- 14:00-15:30
- Dagar
- Måndagar
- Antal tillfällen
- 8 st
- Nummer
- 79700
- Pris
- 0 kr
Om arrangemanget
Bästa möjliga liv – hela livet!
Passion för livet ska ge dig kunskap och verktyg för att skapa ett hälsosamt liv. Fokus är på områden som enligt forskningen påverkar hälsa och livskvalitet, nämligen naturligt åldrande, fysisk aktivitet, att förebygga fall, mat och dryck, social gemenskap och läkemedel. I Passion för livet är det du som äger kunskaperna och avgör själv vad du vill förändra. Det handlar om att gå från ord till handling för att få bästa möjliga liv hela livet. Deltagarna får och ger varandra inspiration till förändringar.
Om ledaren:
Jag heter Sana Abu Toq och arbetar för närvarande som lärarassistent på en skola i Malmö.
Jag är utbildad behandlingspedagog/socialpedagog och undersköterska, med en ett stort engagemang för att stödja barn, ungdomar och vuxna i deras utveckling, hälsa och välmående.
Jag har även genomgått utbildningen Passion för livet och erhållit diplom vilket har stärkt mina kunskaper inom hälsofrämjande arbete, motivation och stöd till människor i olika livssituationer.
Till hösten kommer jag leda samtal och aktiviteter ring sociala sammanhang, hälsa välmående och personliga utveckling, tillsammans kommer vi att prata om hur man mår, hur man vill ha det i sin vardag, relationer, livsfrågor och andra ämnen som känns viktiga. Innehållet kommer anpassa efter deltagarnas intressen och önskemål, så att alla får möjlighet att påverka vad vi tar upp och lär oss mer om.