Du anmäler dig till hela dagens föreläsningar genom din anmälan här.
Kallelse med information om entrékoder kommer att sändas till dig senast en vecka innan Sjölivsdagen.
Får du förhinder att delta är det viktigt att du, så snabbt du bara kan, hör av dig med en avanmälan till norrkoping@medborgarskolan.se
Program
10.00-10.10
Välkommen till Sjölivsdagen! Medborgarskolan Sjöliv inleder dagen.
10.10-11.00
Sjöfartsverket informerar
Sjöfartsverket är en svensk myndighet som ansvarar för tillgänglighet, framkomlighet och säkerhet till sjöss. De hanterar farledshållning, lotsning, isbrytning, sjömätning, produktion av sjökort samt sjö- och flygräddning.
Sjöfartsverket ansvarar för att hålla Sveriges sjökortsdatabas uppdaterad, vilket innebär att de hanterar cirka 2000 förändringar i svenska vatten varje år. De producerar olika typer av sjökort, inklusive tryckta sjökort, båtsportkort och digitala sjökort som används av handelsfartyg. Dessutom används deras sjögeografiska data för andra syften än navigation, till exempel i olika analyser och broschyrer
11.00-11.30
Kaffe och kaka
Mingel bland våra utställare: Karlsro Marin, Svenska Kryssarklubben S:t Anna-kretsen och Sjöräddningssällskapet.
Medborgarskolans egna kursledare inom Sjöliv kommer att finnas i våra lokaler för frågor om båt och båtliv.
Fina möjligheter att ta del av erbjudanden och rabatter.
11.30-12.30
Östersjöns framtid - inte bara en fråga om åtgärder
Åsa Danielsson forskare vid Linköpings Universitet föreläser om Östersjön som sedan länge är påverkad av övergödning. Åtgärder genomförs för att minska belastningen av näringsämnen till Östersjön, men det är inte alltid vi ser de förväntade effekterna.
12.30-13:30
Lunch; soppa med bröd och kaffe på maten.
Mingel bland våra utställare - ta del av information och erbjudanden
Prova på att göra knopar
Få information om kurser och studiecirklar för din båtklubb eller ditt kompisgäng
Nätverka med andra båtintresserade!
13:30 -14:30
Ny i skärgården. Här får du tips och fakta om vår östgötaskärgård, med eller utan båt.
Anna Geidne föreläser.
14.50-15.00
Avslutning och tack för idag. Medborgarskolan Sjöliv avslutar.