
Språk, gastronomi och kulturresa till Bologna i Italien
- Startdatum
- 18 Maj 2026
- Tid
- 09:00-13:00
- Dagar
- Mån-Tors
- Antal tillfällen
- 4 st
- Ledare
- Elena Martelli Ållebrand
- Nummer
- 60722
- Pris
- 4 995 kr
Om arrangemanget
Innehåll
Följ med oss till Italien på en unik upplevelse i den vackra staden Bologna. Lär dig mer om dess gastronomi och historia samtidigt som du lär dig det vackra italienska språket. ”Happy learning” är det vi kommer att fokusera på under denna resa. Vi har begränsat med platser så skynda dig att boka din plats på vårens resa! (Exakt program för dessa dagar kommer under 2026 i god tid innan avresa, vissa mindre modifikationer kan ske i det vi nu kommunicerat). Du behöver själv ombesörja din flygresa och ditt boende i Bologna, avvakta dock med det till efter 28 februari då vi skickar ut definitiv bekräftelse på kursen.
Upplägg
- Måndag 18/5: Vi ses för språklektion vid Neptunstatyn på piazza Maggiore i centrum av Bologna kl 09.00-ca 12.00. Ostprovning, gemensam lunch och guidad tur i staden, kvällen är fri.
- Tisdag 19/5: Vi ses för språklektion vid Neptunstatyn på piazza Maggiore i centrum av Bologna kl 09.00-ca 12.00. Gemensam fika och aperitivo, kvällen är fri.
- Onsdag 20/5: Vi ses för språklektion vid Neptunstatyn på piazza Maggiore i centrum av Bologna kl 09.00-ca 12.00. Gemensam lunch och guidad tur.
- Torsdag 21/5: Vi ses för språklektion vid Neptunstatyn på piazza Maggiore i centrum av Bologna kl 09.00-ca 12.00. Fika.
I priset 4995 kr ingår språklektioner, provningar och kurser i mat samt guidade turer enligt specificering ovan. All förtäring står ni själva för på plats.
Vi kommer att tala italienska till 99 % under denna resa så det kommer bli en intensivkurs. Under lektionerna kommer vi fokusera på fraser. Vi kommer inte gå igenom grunderna som förekommer på en nybörjarkurs i italienska.
Förkunskaper
Med fördel har du gått Italienska nivå A1-A2 och B1-B2. Ju mer du kan desto bättre kan du hänga med, men alla är välkomna!
Kursledare
Elena Martelli Ållebrand arbetar sedan många år på Medborgarskolan som kursledare i italienska. Hennes modersmål är italienska och hon kommer från Italien och staden Bologna. Elena är utbildad som språklärare vid Bolognas universitet och har undervisat i italienska som främmande språk både i Storbritannien och i Italien. Innan Elena flyttade till Sverige arbetade hon som italienskalärare i Bologna. I Sverige fick hon även svensk lärarutbildning vid Stockholms Universitet. Hon älskar sin hemstad Bologna och att berätta om dess historia.
Jacqueline Cavazza arbetar på Medborgarskolan som verksamhetsutvecklare inom mat och dryck och kommer att guida er genom Bolognas unika gastronomi. Jacqueline har ursprung från Bologna och har studerat vid University of Gastronomic Sciences i Piemonte i Italien och är utbildad gastronom. Olivolja, ost och chark är det som ligger Jacqueline varmast om hjärtat men självklart har hon tillbringat månader i Bologna för att lära sig konsten att lyckas med en äkta tortellini. Hon har även varit elev för Elena i sin ungdom.
Kursmaterial
Kunskap och erfarenheter från vår ledare. Ta med anteckningsbok och penna till varje lektion samt sköna skor.
Utvecklingsmöjligheter
Medborgarskolan har många andra spännande språk-, kultur- och matkurser att välja bland. Läs mer på vår hemsida
Bra att veta
*Observera att denna kurs kan bli inställd om deltagarantalet blir för lågt. Definitivt beslut och bekräftelse om genomförande av kurs tas efter 28 februari.
Pris
Deltagaravgift: 4 995 kr
Summa: 4 995 kr