
Akrylmåleri
- Ort
- Norrköping
- Startdatum
- 20 Nov 2025
- Tid
- 18:15-20:30
- Dagar
- Torsdagar
- Antal tillfällen
- 4 st
- Ledare
- Kevin Parnebrant Eriksson
- Nummer
- 47913
- Pris
- 895 kr
Om arrangemanget
Akrylmålning är roligt och enkelt! Akryl är en vattenlöslig, luktfri och snabbtorkande tubfärg som kan varieras i det oändliga. Måla traditionellt eller med akvarellteknik, med svamp, på akvarellpapper, pannå eller duk. Du lär dig färgteori, hur du blandar färg och hur du skapar fina kompositioner. Du lär dig grunderna i akrylmålning.
Innehåll
Genom övningar och handledning får du lära grundläggande tekniker och metoder i akrylmålning.
Du får lära dig färglära och komposition, t ex hur du ska tänka gällande vilken komposition du ska använda och vilka komplementfärger.
Kursledaren hjälper dig att komma igång, handleder och ger inspiration i en kurs där vi växlar teori och praktik.
Upplägg
- Vi träffas torsdagar kl. 18.15-20.30
- Ta gärna med fika så tar vi gemensam paus. I lokalen finns kylskåp och mikro.
- Kaffe och te ingår i kursavgiften.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs på den här kursen, alla är välkomna!
Kursledare
Kursledare är konstnären Kevin Parnebrant Eriksson som har tecknat och målat sedan 2015. "De gamla mästarna" är hans lärare, då den äldre konsten har varit hans inspirationskälla och studiematerial. För Kevin är måla eller teckna lika mycket ett hantverk som en konstart.
Alla våra ledare har genomgått Medborgarskolans pedagogiska grundkurs som är anpassad för vuxenutbildning. Vi har ett ledarutvecklingsprogram som en del av vårt kvalitetssystem. Där erbjuder vi alla ledare kontinuerlig möjlighet till såväl personlig som pedagogisk/metodisk utveckling.
Kursmaterial
Kursmaterial ingår inte i kursavgiften utan behöver köpas av dig innan kursstart. Detta behöver du:
- Akrylfärg. Förslagsvis i något av dessa märken: Liquitex Basics 250 ml Akrylfärg eller Lefranc Bourgeois 80 ml Akrylfärg. Du behöver dessa sex färger:
- Blå ("Ultramarine" eller "Prussian blue")
- Röd ("Vermillion", eller "Alizarine carmine")
- Gul ("Yellow ochre")
- Brun ("Burnt umber")
- Vit ("Titanium white")
- Svart ("Ivory black")
- Penslar som passar för akrylmåleri. Både naturborst och syntetiskt går bra. Kursledaren rekommenderar att köpa enskilda penslar, inte paket, exempelvis tre till fem platta (kallas ofta "flat") penslar i olika storlekar, ungefär 5-20mm breda, samt en mindre rund pensel för små detaljer.
- Palett med stor yta för att blanda färg, platt går bra. Valfritt material.
- Duk, förslagsvis i storlek 41 x 33 cm.
Rabatter
- Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 10 procent rabatt hos Akademibokhandeln och 6 procent rabatt hos Bokus.
- Läs mer under förmåner. https://www.medborgarskolan.se/formaner/
Bra att veta
- Kursstart kan komma att ändras och att startdatum är preliminärt. Observera att du alltid får en kallelse innan kursstart.
- Läs mer om delbetalning eller om våra allmänna villkor.
- Vid frågor, funderingar eller specifika behov, tveka inte att kontakta oss.
Medborgarskolan och folkbildning
Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Pris
Deltagaravgift: 895 kr
Summa: 895 kr