Ort
Karlstad
Startdatum
29 Okt 2026
Tid
18:00-20:00
Dagar
Torsdagar
Antal tillfällen
7 st
Nummer
36980
Pris
0 kr

Om arrangemanget

En fortsättningskurs för dig som vill fördjupa dina kunskaper i Falun Dafa. Vi arbetar vidare med metodens fem övningar, meditation och förståelsen för dess kulturella bakgrund och grundprinciper.

Kursen är kostnadsfri. Om du inte närvarar vid första kurstillfället utan att meddela oss i förväg kan din plats komma att strykas för att ge möjlighet åt annan deltagare att delta.

Innehåll

Falun Dafa är en traditionell kinesisk qigongmetod med rötter i Kinas gamla kultur. I den här fortsättningskursen arbetar vi vidare med metodens fem övningar – fyra stående övningar och en sittande meditation.

Kursen fokuserar på lärande och fördjupning i övningarnas form, struktur och utförande. Deltagarna får möjlighet att öva under handledning och utveckla sin förståelse för metodens upplägg, bakgrund och grundprinciper.

En central del i kursen är också att bekanta sig mer med de principer som lyfts fram inom Falun Dafa: sanning, barmhärtighet och tålamod.

Du får bland annat möjlighet att:

  • fördjupa kunskapen om Falun Dafas fem övningar
  • öva på rörelser och sittande meditation under handledning
  • utveckla förståelsen för övningarnas uppbyggnad och utförande
  • samtala om metodens kulturella bakgrund och grundprinciper
  • reflektera över lärandet och erfarenheter i grupp

Upplägg

  • Kursen består av 7 tillfällen.
  • Undervisningen sker i grupp vilket ger deltagarna möjlighet att utvecklas tillsammans i lugn och ro.

Förkunskaper

Kursen passar dig som tidigare har deltagit i en nybörjargrupp i Falun Dafa eller har motsvarande erfarenhet sedan tidigare och vill fortsätta utveckla din praktik.

Kursledare

Werner Kleinert

Kursmaterial

  • Det finns yogamattor och annan utrustning att låna på plats vid behov.
  • Du är varmt välkommen att ta med egen yogamatta om du vill.

Bra att veta

  • Kom gärna ombytt då lokalen saknar omklädningsrum och dusch.
  • Ta gärna med tjockare tröja till avslappning och meditation.
  • Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart.

Ort

Medborgarskolan Herrhagen

Vasagatan 8, Karlstad

Visa på karta

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Vad vill du lära dig mer om?