
Nya möten i keramikateljén
Maria och Lena möts varje vecka i keramikateljén på Medborgarskolans Hantverkscentrum i Ekeby bruk i Uppsala. Även om de inte kände varandra innan kursen, har s...

Detta är en intensivkurs på 3 tillfällen!
Innehåll
Keramik för knippas mestadels med drejning, självklart får du dreja men här erbjuds du att också skapa i fler tekniker, såsom kavling, ringling, tumning, och skulptur. Baskunskaper som lerhantering, beskickning och glasering är också viktiga steg i processen. Kursen har både teoretiska moment men består mestadels praktisk handledning.
Mål
Keramikkursen är öppen för alla och har fritt skapande i stöd av en erfaren kursledare. Kursen är både för dig som är ny börjare och dig som skapat tidigare, som deltagare får du utvecklas utifrån där du är i dina kunskaper och inom de tekniker du själv föredrar.
Att arbeta med lera är ett av de äldsta uttrycken för mänskligt skapande. Kursen för dig som gillar att arbeta med dina händer och som uppskattar känslan och glädjen av att själv tillverka något bestående.
Upplägg
Vi träffas 3 tillfällen.
Tillfälle 1
Lördag 3/1 kl.09:00-12:45 vi skapar i keramik
Tillfälle 2
Söndag 4/1 kl.09:00-12:45 vi skapar i keramik
Tillfälle 3
Vi ses SÖNDAG 18/1 Kl:10:00-12:15 för glasering av våra alster.
Färdiga alster hämtas sedan ett antal veckor efter kurs.
Förkunskaper
Inga förkunskaper behövs! Alla är varmt välkomna både nybörjare och du som redan provat på.
Kursledare
Michaela Frisk har ett hjärta som brinner för keramik sedan hon som barn drömde om att bli krukmakare. Första mötet med leran var en julklapp i form av en röd drejskiva i plast som hon inte alls förstod hur hon skulle kunna lyckas forma den vilda lerklumpen på.
2012 gick en konstnärlig utbildning på Wiks folkhögskola som hon fick ge leran en ny chans och faktiskt lära sig hur den ska hanteras. Under utbildningen fokuserade hon mest på skulptur med lärde sig 2015 att dreja genom kurser på Medborgarskolan och fokus blev på bruksföremål.
Sen några år arbetar både med ringling, kavling, tummning, drejning en dag i vecka och har en förkärlek för målning av sina alster.
Som gammal klassiskt skolad violinist värdesätter hon repetition och övning. Som kursledare ser hon därför det som viktigt att utifrån varje individs önskan ge möjlighet till övningar och utmaningar för att lära sig och förbättra sitt hantverkskunnande i keramik samtidigt som man hittar skaparglädje och en känsla för materialet.
För att se mer av hennes alster så kika in på hennes instragramkonto @hej_lera
Alla våra ledare har genomgått Medborgarskolans pedagogiska grundkurs som är anpassad för vuxenutbildning. Vi har ett ledarutvecklingsprogram som en del av vårt kvalitetssystem. Där erbjuder vi alla ledare kontinuerlig möjlighet till såväl personlig som pedagogisk/metodisk utveckling.
Kursmaterial
Materialkostnad tillkommer:
Lera 75 kr/kg inkl. glasyr, betalning sker via swish på plats.
(kan du ej betala via swish efterfaktureras detta)
Bränningsavgift (skröj- och glasyrbränning) 100kr/ person är inkluderat i kurspriset.
Inget eget material är tillåtet.
Vi reserverar oss för prisändringar
Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan får du 5 % rabatt på www.bokus.com. Rabatten gäller böcker, pappers- och kontorsvaror. Kontakta ditt lokalkontor för att få rabattkoden.
Tips på vidareutveckling
Medborgarskolan erbjuder olika kurser i keramik och drejning både för vuxna och barn. Vi har även ett stort utbud inom andra hantverkskurser, se vårt kursprogram eller kontakta oss så försöker vi hjälpa dig att hitta något som passar. www.medborgarskolan.se
Bra att veta
Medtag 1 plastburk med lock (ex 2L godisbruk) några plastkassar, plastfolie, trasor att vira om leran och oömma kläder.
Hos oss på Medborgarskolan är alla deltagare och ledare försäkrade under aktiviteten/kursen samt till och från aktiviteten/kursen
Lär mer på Olycksfallsfrskring | Medborgarskolan
Alla kursstarter är preliminära. Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart.
Vill du delbetala kursen? Skriv i meddelanderutan vid din anmälan att du önskar delbetala.
Deltagaravgift: 1 350 kr
Summa: 1 350 kr