Vi lagar och lappar kläder, jeans, syr i knappar, lagar hål, med maskin eller för hand. Vi pryder lagningarna med stygn eller täcker fläckar med stygn/motiv om vi vill. Efter kursen ska du känna dig trygg att fortsätta på egen hand.
Du behöver inga förkunskaper för att gå denna kurs, bara ett sug att hitta bra sätt att förlänga livet på dina textilier. Du är hjärtligt välkommen både som nybörjare, om du gått kursen tidigare eller om du vill utveckla kunskaper du redan har.
Katarina Gustavsson har varit i nära kontakt med textilt hantverk i hela sitt liv och har på senare år gjort en djupdykning i de delar hon intresserar sig av mest. Med ett hållbarhetsperspektiv tar hon sig nyfiket an nya saker och blandar gärna olika tekniker.
Det är något speciellt med våra kursledare! Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och erbjuds ett gediget internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt individuell utveckling.
Vi kommer att utgå ifrån boken Lappat och lagat av Kerstin Neumüller, du behöver inte köpa boken själv, men det är en bra kunskapsbank efter kursens slut. Du får mer än gärna ta med dig trasiga plagg du har hemma!
Under kursens gång har du 20% rabatt hos C-knit. Du har även 10% rabatt hos Akademibokhandeln och 6% rabatt hos Bokus den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan. Läs mer här.
Folkbildning skapar vi tillsammans i studiecirklar som drivs framåt genom kunskapsutbyte. Studiecirkeln är folkbildningsrörelsens klassiska kursform och kan handla om stort och smått, lokalt och globalt. Den kan genomföras vid träffar eller på distans och den enskilde deltagaren kan påverka cirkelns upplägg och innehåll efter demokratiskt inspirerad modell.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som ger dig möjlighet att lära, utvecklas och utbyta erfarenheter och tankar med andra människor. Vi har en bred verksamhet och samarbete med föreningar och organisationer inom många olika ämnen.
Deltagaravgift: 1 295 kr
Summa: 1 295 kr