Ort
Överhörnäs
Startdatum
14 Jun 2026
Tid
11:00-13:00
Dagar
Tors, Sön
Antal tillfällen
4 st
Ledare
Karolin Isaksson
Nummer
68312
Pris
1 000 kr

Om arrangemanget

Rallylydnad är en rolig aktivitet som främjar följsamhet, kontakt och samarbete med din hund. En perfekt aktivitet för familjehunden som bygger på glädje och samarbete!

Kursens innehåll & mål

Kursen riktar sig till dig som antingen är bekant med sporten sedan innan och vill göra sig och sin hund tävlings redo eller till dig som vill prova på rallylydnad. Under kursen lägger vi grunderna till rallylydnad. Vi går igenom alla moment från nybörjarklassen och slipar på detaljer.

Rallylydnad är en rolig aktivitet som främjar följsamhet, kontakt och samarbete med din hund. En perfekt aktivitet för både familjehunden och tävlingshunden.

Kursens upplägg

Vi träffas tre gånger och första tillfället börjar vi med både teori och praktiska övningar, därefter två kurstillfällen med praktiska övningar och stund för frågor och diskussion.

Vi håller till i vår Hundhall i Överhörnäs.

Teori sker även i form av diskussioner och frågestunder under den praktiska träningen.

Obs! Kursen kan komma att behövas flyttas fram 1 vecka om för få anmälda

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs för denna kurs.

Kursledare:

Karolin är instruktör med flera års erfarenhet som kursledare. Hon har för närvarande tre egna hundar, av raserna whippet och kelpie. Karolin är engagerad i Öviks brukshundsklubb, tävlar i Agility, Rallylydnad, Lydnad och Nosework.

Kursmaterial

Ledaren använder sig av många olika böcker och ger också tips om vad som kan vara bra för er att köpa, om ni vill fördjupa era kunskaper på egen hand.

Det ingår inget skrivet kursmaterial men ta gärna anteckningar om du vill.

Bra att veta

Kursen är inomhus.

Hunden ska vara försäkrad och vaccinerad. Ta med bra halsband och koppel (ej flexikoppel), leksak, extra gott hundgodis, bajspåsar samt ett glatt humör!

Tänk på att respektera varandra och hålla avstånd. Ingen lek eller hälsande förrän efter kursens slut.

 

Alla startdatum är preliminära. Om kursen inte har tillräckligt många deltagare kan kursstarten behöva flyttas fram.

Vid frågor: 

Kontakta verksamhetsutvecklare Emmy Holmlund

Maila: emmy.holmlund@medborgarskolan.se 

 

 

 

Ort

Hundhallen Örnsköldsvik

Haffsta 200, Överhörnäs

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 1 000 kr

Summa: 1 000 kr

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt

Hundar på rad
Djur och natur

Förbered dig inför valpköpet

Se till att ha tid och åter tid. Det är det främsta rådet från hunduppfödaren Annika Frick, som driver Bergqvistens kennel, på frågan om hur man ska förbereda s...

Publicerad:
Läs vidare om "Förbered dig inför valpköpet"

Vad vill du lära dig mer om?